Trwa ładowanie...
d4l6kn8

"Bardzo dobra prezesura". W TK żegnają Rzeplińskiego

- Jestem dumny, że mogłem być prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Mam nadzieję, że po 19 grudnia TK nadal będzie funkcjonował, bo jest potrzebny demokracji - mówił Andrzej Rzepliński podczas uroczystości pożegnania w TK. W spotkaniu wzięli udział m.in. jego poprzednicy - Jerzy Stępień, prof. Marek Safjan i prof. Andrzej Zoll i pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes TK Andrzej Rzepliński
Prezes TK Andrzej Rzepliński (PAP, Fot: Marcin Obara)
d4l6kn8

Jak relacjonuje reporterka TVN24, w trakcie spotkania wystąpili m.in. byli prezesi TK, a także byli oraz obecni pracownicy Trybunału. - Żegnamy się z prezesem. Chcemy mu podziękować za to, co zrobił - mówił przed spotkaniem Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. - To sytuacja bez precedensu, kiedy prezes tak ważnego organu demokratycznego państwa w środku Europy jest atakowany w taki sposób - dodał.

- To jest ważne spotkanie z punktu widzenia historii Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ jest to być może ostatni etap funkcjonowania niezależnego Trybunału - ocenił z kolei prof. Marek Safjan, były prezes TK. Jego zdaniem prezesura Rzeplińskiego pokazała, iż potrafi on bronić "wartości i niezależności sądownictwa konstytucyjnego w Polsce".

- To była bardzo dobra prezesura. Oczywiście ten ostatni rok był heroiczny dla niego. Temu człowiekowi zrobiono niesprawiedliwymi wypowiedziami tyle krzywdy! Zarzucanie mu, chociażby ostatnio, przez prezydenta, że to właśnie on łamał konstytucję - nie, pan Rzepliński nie złamał konstytucji. Przez kogo innego była łamana - mówił dziennikarzom prof. Andrzej Zoll, również były prezes TK.

d4l6kn8

Dziewięcioletnia kadencja Rzeplińskiego upływa w poniedziałek, 19 grudnia. Tego samego dnia przestanie on też być prezesem Trybunału Konstytucyjnego - funkcję tę pełnił od 2010 roku.

Nowym sędzią TK wybranym w jego miejsce przez Sejm został w czwartek dr hab. Michał Warciński, obecny dyrektor Biura Analiz Sejmowych.

d4l6kn8

Podziel się opinią

Share

d4l6kn8

d4l6kn8
Więcej tematów