Bardzo ciepły wrzesień
Tegoroczny wrzesień był w Polsce bardzo ciepły i w przeważającej części kraju suchy - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Mokro i deszczowo było jedynie na Pogórzu Karpackim oraz na wybrzeżu Bałtyku.
Średnia temperatura września była w prawie całym kraju wyższa od wieloletniej normy. Najcieplej było na Warmii - tam norma została przekroczona o ponad 3 stopnie Celsjusza. Ciepły był też wrzesień w środkowej części Polski oraz na Pogórzu Karpackim.
W Warszawie średnia temperatura miesięczna wyniosła 15,9 st. C. Była więc wyższa od normy z ostatnich dziesięcioleci aż o 2,8 stopnia.
Termometry kilkakrotnie pokazały powyżej 30 st. C. - 8 września w Legnicy, Słubicach i Poznaniu, 10 września w Łodzi i w Kole. Tegoroczny wrześniowy "rekord" ciepła, 30,4 st. C., padł zaś 18 września w Lesznie. Tego samego dnia zanotowano też najniższą temperaturę - na Kasprowym Wierchu było wtedy minus 3,4 st. C.
Wrześniowy rekord temperatury dla Polski pochodzi z 18 września 1975 r. - w Pile termometry pokazały 34,7 st. C. Najniższa zanotowana temperatura września to minus 8,2 st. C., które zarejestrowano na Kasprowym Wierchu w 1972 r.
Tegoroczny wrzesień był raczej suchy - wskazują meteorolodzy z IMiGW. Suma opadów była na przeważającym obszarze kraju niższa od normy, najmniej padało w Górach Świętokrzyskich i na krańcach wschodnich (poniżej 30% normy).
Norma opadów została przekroczona jedynie na zachodnim wybrzeżu i na Pogórzu Karpackim - o ok. 10%.
Największy dobowy opad, 58 mm, wystąpił 13 września w Bielsku- Białej. Wrześniowy rekord pochodzi z 2001 roku - wtedy to na Kasprowym Wierchu spadło 100,5 mm opadów.