Barcikowski: medialne zarzuty ws. przetargów - bez podstaw
Było merytoryczne uzasadnienie decyzji co
do m.in. umów na dostawy gazu dla Polski, wyboru konsorcjum do
budowy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz polityki
cenowej i podatkowej w sferze leków - poinformował szef Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzej Barcikowski po posiedzeniu rządu.
W tajnym punkcie środowego posiedzenia Rada Ministrów zapoznała się z informacją szefa ABW na temat "działań sprzecznych z interesem państwa w zakresie przetargów i kontraktów zawieranych przez instytucje rządowe".
Ostatnio media pisały o nieprawidłowościach co do niektórych przetargów, m.in. na CEPiK czy dostawy gazu do Polski. "Te zarzuty nie mają podstaw, mogę z czystym sumieniem o tym zapewnić" - poinformował Barcikowski podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera.
"W ocenie ABW działania dyskredytujące te przetargi i kontrakty wiążą się z prowadzeniem przez podmioty gospodarcze bezwzględnej walki o kontrakty i zamówienia rządowe. Firmy, które nie zostały uwzględnione w intratnych zamówieniach, często rozpętują kampanie dezinformacyjne; docierają w tym celu do instytucji publicznych, dostarczają mediom sensacyjnych informacji o rzekomych nieprawidłowościach, przestępczych powiązaniach itp." - oświadczył.
"Zgodzicie się chyba państwo ze mną, że wykorzystywanie przedstawicieli środowiska dziennikarskiego w tego rodzaju procederze rodzi obawy" - dodał szef ABW. Zasłaniając się tajnym charakterem obrad rządu nie podał żadnych szczegółów. Zapytany czy podane przez niego przykłady to jedyne sprawy, które badała ABW, Barcikowski odparł, że były to tylko "najbardziej wymowne przypadki", a badanych jest więcej spraw.
Pytany czy można w związku z jego informacją mówić o czyichkolwiek działaniach niezgodnych z prawem, Barcikowski odparł, że "nie wszystko co zgodne z prawem jest zgodne z interesami państwa". Oświadczył, że takie działania godzą w autorytet państwa i opóźniają podejmowanie ważnych decyzji.
Premier zobowiązał ministrów do dokumentowania i przedkładania szefowi Kancelarii Premiera informacji o kontaktach z przedstawicielami środowisk biznesowych mających charakter lobbingu. Premier zobowiązał też ministrów i prezesów spółek Skarbu Państwa do "otwartego informowania o wynikach istotnych przetargów oraz przesłankach wyboru ich zwycięzcy".