Trwa ładowanie...
ycipk-16z208

Barbórka 2018 – jaka jest historia tego święta? Jak je obchodzimy?

Barbórka, czyli Dzień Górnika to święto, które obchodzimy 4 grudnia. Jaka jest historia tego święta? Jakie wydarzenia towarzyszą obchodom Barbórki?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barbórka 2018 – jaka jest historia tego święta? Jak je obchodzimy?
Barbórka 2018 – jaka jest historia tego święta? Jak je obchodzimy? (PAP)
ycipk-16z208

Barbórka – dzień świętej Barbary

Barbórka to tradycyjne święto górnicze. Obchodzone jest w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Opiekuje się wszystkimi górnikami, hutnikami, marynarzami, rybakami, geologami i kamieniarzami. Jest orędowniczką w czasie burzy i pożarów.
Barbórkę jako święto obchodzą wszystkie osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Barbórka – tradycja świąteczna

ycipk-16z208

Tradycyjnie – Barbórka rozpoczyna się poranną mszą w kościele lub w cechowni przy figurze św. Barbary. Odbywają się również uroczyste marsze z orkiestrą górniczą, która paraduje grając hymn górników. Dawniej marsze przechodziły przez osiedla górnicze zatrzymując się przy domach zamieszkiwanych przez górników oraz przy domu dyrektora kopalni. Barbórka zawsze była świętem ważnym dla rodzin pracowników kopalni – to właśnie wtedy dziękowano świętej Barbarze za opiekę podczas trudnej i niebezpiecznej pracy.

Ważny jest odświętny górniczy strój. W dniu Barbórki odbywają się również uroczyste występy. Tego dnia zasłużeni górnicy nagradzani są specjalnymi odznaczeniami. Od lat, 4 grudnia spotykają się jubilaci i emeryci oraz grają górnicze orkiestry.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku Barbórka jako święto zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Barbórka 2018 – obchody Dnia Górnika

ycipk-16z208

4 grudnia 2018 prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Beata Szydło wezmą udział a akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbędzie się w Brzeszczach. Akademię poprzedzi przemarsz górników.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16z208

ycipk-16z208
ycipk-16z208