Barbara Stanisławczyk o roli polskiego radia
• Barbara Stanisławczyk o misji polskiego radia
• "W pełnienie misji powinny się angażować wszystkie programy Polskiego Radia"
11.01.2016 | aktual.: 11.01.2016 10:46
Spełnienie roli kulturowej, służenie państwu i społeczeństwu - tak o misji Polskiego Radia mówi nowa prezes Barbara Stanisławczyk. W radiowej Jedynce podkreśliła, że ta rola polega również na zapewnieniu wszystkim grupom społecznym sprawiedliwego udziału w debacie publicznej i kreowaniu pozytywnych wzorców kulturowych.
Barbara Stanisławczyk mówiła, że w pełnienie misji powinny się angażować wszystkie programy Polskiego Radia, w różnej formie. - Różnorodność jest podstawą tego, by medium przyciągało, interesowało i zatrzymywało odbiorców - dodała prezes Stanisławczyk. Zapytana, czy na antenie Polskiego Radia powinno być więcej muzyki rodzimych twórców, odpowiedziała, że należy zachować tu równowagę. - Medium publiczne powinno przede promować kulturę polską, nie wykluczając jednak również utworów zagranicznych - dodała Barbara Stanisławczyk.
Na mocy uchwalonej pod koniec grudnia nowelizacji ustawy medialnej wygasły w piątek kadencje poprzednich władz mediów publicznych. Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał Barbarę Stanisławczyk na prezesa Polskiego Radia, a Jacka Kurskiego na stanowisko prezesa TVP.
Nowa prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk podkreśla, że medium publiczne powinno promować polską kulturę. W radiowej Jedynce tłumaczyła, że chodzi o zachowanie równowagi na antenie pomiędzy kulturą rodzimą, a obcą.
Barbara Stanisławczyk przypomniała, że w innych krajach procentowy udział rodzimej kultury w mediach publicznych jest uregulowany aktem prawnym. Zaznaczyła przy tym, że nie chodzi o to, żeby i u nas "było to sztywno zapisane", ale nie można zapominać o tym, że mamy świetnych twórców, bardzo dobrą kulturę i głęboką historyczną tradycję. - I nie wyrzekajmy się tego, pomóżmy naszej kulturze - zaapelowała prezes Polskiego Radia.
Barbara Stanisławczyk to dziennikarka, reportażystka i pisarka. Napisała m.in. "Miłosne gry Marka Hłaski", "Dziewczyny" i "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce". Jest absolwentką Politechniki Warszawskiej, ukończyła także Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Była stypendystką w Agencji Reutera w Londynie.