ŚwiatBarack Obama przybył do Rosji na szczyt G20. Syria przyćmi inne tematy?

Barack Obama przybył do Rosji na szczyt G20. Syria przyćmi inne tematy?

Prezydent USA Barack Obama przybył do Petersburga, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie G20. Wizyta amerykańskiego przywódcy przypada na czas napięć w relacjach między Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Oczekuje się, że rozmowy na szczycie zdominuje sprawa Syrii.

Barack Obama przybył do Rosji na szczyt G20. Syria przyćmi inne tematy?
Źródło zdjęć: © AFP | Kirill Kurdyavtsev

Obama przybył do Petersburga ze Sztokholmu, gdzie spotkał się z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem i królem Karolem XVI Gustawem.

Wizytę w Szwecji dodano do harmonogramu podróży amerykańskiego prezydenta po tym, jak usunięto z niego planowane spotkanie Obamy z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Moskwie. Strona amerykańska odwołała spotkanie po tym, jak Rosja przyznała tymczasowy azyl Edwardowi Snowdenowi - byłemu współpracownikowi amerykańskich służb wywiadowczych, który ujawnił informacje o prowadzonej przez Amerykanów szerokiej inwigilacji m.in. instytucji unijnych, a także sojuszników w Europie.

Biały Dom poinformował, że Obama i Putin nie odbędą też rozmów w cztery oczy na marginesie szczytu w Petersburgu.

Napięcie na linii Moskwa-Waszyngton utrzymuje się także z powodu Syrii, pogrążonej od 2011 roku w wojnie domowej. Obama chce zbrojnej interwencji i ukarania reżimu prezydenta Baszara al-Asada, po tym jak 21 sierpnia syryjska armia miała użyć broni chemicznej wobec rebeliantów i ludności cywilnej, zabijając ponad 1400 osób. Kongres USA ma głosować w sprawie zatwierdzenia takiej akcji zbrojnej po 9 września.

Z kolei Rosja, obok Chin największy sojusznik Asada, ze sceptycyzmem wypowiada się o zgromadzonych dotychczas dowodach na winę reżimu oraz blokuje działania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Oczekuje się, że sprawa Syrii i ewentualnej interwencji USA przyćmi inne tematy na czwartkowo-piątkowym szczycie G20.

Grupa G20, nieformalny klub powstały w 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego, skupia Unię Europejską i 19 największych gospodarek świata. Są to: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)