Trwa ładowanie...

Barack Obama ogłosił utworzenie pięciu "stref obiecanych"

Prezydent Barack Obama ogłosił utworzenie w USA pięciu specjalnych stref na terenach, które szczególnie dotknęła ostatnia recesja. Otrzymają wsparcie agencji federalnych, by walczyć z nierównościami społecznymi, przemocą i by poprawić edukację.

Barack Obama ogłosił utworzenie pięciu "stref obiecanych"Źródło: PAP/EPA, fot: Shawn Thew
d2s7z0v
d2s7z0v

Strefy, nazwane przez Biały Dom "Promise Zones" (strefy obiecane), powstaną w San Antonio, Filadelfii, Los Angeles, południowo-wschodniej część stanu Kentucky oraz w Choctaw Nation w stanie Oklahoma. Administracja planuje utworzenie 20 takich stref.

Jak poinformował Obama, każda ze stref przygotowała plan, informując, jak zamierza współpracować z lokalnym biznesem i liderami, by rewitalizować obszar, przeprowadzając inwestycje, które będą służyć tworzeniu nowych miejsc pracy, zapewnieniu powszechnej edukacji czy zwiększeniu dostępności do tanich mieszkań. W zamian otrzymają od rządu środki (nie wskazano, jak wysokie) oraz doradztwo agencji federalnych.

Obama obiecał też specjalne ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających nowych pracowników oraz dla inwestorów. Na tę ostatnią propozycję prezydent będzie jednak musiał uzyskać zgodę Kongresu.

Obama po raz pierwszy zapowiedział utworzenie uprzywilejowanych stref rok temu, w przemówieniu wygłoszonym na początku drugiej kadencji prezydenckiej, jako część strategii mającej na celu poprawę życia klasy średniej i walkę z biedą.

d2s7z0v

W środę minęło 50 lat od wygłoszenia przez prezydenta Lyndona Johnsona przemówienia, w którym zadeklarował "wojnę z biedą" w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu wskaźnik ubóstwa zmalał w USA, ale niewiele: z 19 do 15 proc. Szacuje się, że 46 mln Amerykanów żyje obecnie w biedzie. Federalne wynagrodzenie minimalne wynosi 7,25 dolara za godzinę i nie było zwiększane od lat z powodu blokady Republikanów w Kongresie.

Według raportu Uniwersytetu Illinois ponad połowa rodzin utrzymujących się z pensji pracowników przemysłu i fast foodów zmuszona jest do korzystania z pomocy, w tym z talonów żywnościowych dla najuboższych. Według raportu National Poverty Center z połowy 2011 roku 1,7 mln gospodarstw domowych w USA utrzymywało się za mniej niż 2 dolary na osobę dziennie.

d2s7z0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s7z0v
Więcej tematów