Trwa ładowanie...
19-02-2015 01:20

Barack Obama: Nie toczymy wojny z islamem, ale z tymi, którzy go wypaczyli

Nie toczymy wojny z islamem, ale z ludźmi, którzy go wypaczyli - mówił prezydent USA Barack Obama. Przekonywał, że w walce z radykalizacją i rekrutacją młodych muzułmanów przez organizacje terrorystyczne, prym muszą wieść wspólnoty muzułmańskie.

Barack Obama: Nie toczymy wojny z islamem, ale z tymi, którzy go wypaczyliŹródło: PAP/EPA, fot: Michael Reynolds
d4k428p

Prezydent USA mówił o tym podczas zorganizowanego w Białym Domu szczytu na temat walki z ekstremizmem. Odnosząc się do wyrażanych wcześniej głosów krytyki, że Biały Dom unika bezpośredniego łącznia terroryzmu z radykalnym islamem, Obama podkreślił, że bojownicy ugrupowania Państwo Islamskie (IS) lub Al-Kaidy "nie są liderami religijnymi", ale terrorystami.

"Al-Kaida i inne tego typu organizacje desperacko potrzebują ideologii i dlatego przedstawiają się jako liderzy religijni (...) i rozpowszechniają pogląd, że Ameryka i ogólnie Zachód toczy z wojnę z islamem. Tak właśnie rekrutują i próbują zradykalizować młodych. Nie wolno nam zaakceptować tego kłamstwa. Nie możemy im przyznawać religijnej legitymacji, której szukają. Oni nie są liderami religijnymi. To są terroryści. Nie jesteśmy w stanie wojny z islamem, ale z ludźmi, którzy wypaczyli islam" - powiedział Obama. - Żadna religia nie jest odpowiedzialna za przemoc i terroryzm, to ludzie są odpowiedzialni za terroryzm - dodał.

Obama przekonywał, że brutalnego ekstremizmu nie da się wyeliminować środkami wojskowymi, ale trzeba walczyć z ideologią i propagandą organizacji terrorystycznych, szerzoną przez nie przy pomocy internetowych serwisów społecznościowych. Jego zdaniem nie tylko rządy państw zachodnich muszą zrobić więcej, by "zdyskredytować tę ideologię", ale "więcej muszą też zrobić liderzy muzułmańscy, by zdyskredytować (rozpowszechniany przez terrorystów) pogląd, że zachodnie społeczeństwa próbują zniszczyć islam" - powiedział Obama.

d4k428p

Zdaniem Obamy najważniejszym partnerem rządu w walce z brutalnym ekstremizmem są lokalne wspólnoty i rodziny młodych muzułmanów, a więc osób, które są na celowniku organizacji terrorystycznych. "Wspólnoty muzułmanów muszą przewodzić w wysiłkach, by się chronić", "by były bardziej odporne" na propagandę i rekrutację organizacji terrorystycznych - apelował. Zapewnił, że rząd też zwiększy wysiłki i przeznaczy więcej środków finansowych, "by dotrzeć do wspólnot, by wiedziały jak się chronić".

Szacuje się, że w Iraku i Syrii w szeregach IS walczy około 20 tys. zagranicznych bojowników, którzy przyjechali z ponad 100 krajów, w tym wielu z Europy Zachodniej.

W szczycie w Białym Domu, który został ogłoszony po lutowym zamachu terrorystycznym na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu, biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata akademickiego i liderzy religijni. W czwartek szczyt będzie kontynuowany w formacie ministerialnym z udziałem delegacji z ponad 60 państw świata.

d4k428p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k428p
Więcej tematów