Trwa ładowanie...
d1jk0q6
d1jk0q6
x-news/TVN 24

Barack Obama: Ebola to zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa. Zwiększamy zaangażowanie

Prezydent USA zapowiedział zwiększenie zaangażowania USA w walce z wirusem Ebola. Jednocześnie zaapelował do społeczności międzynarodowej o zdecydowaną walkę z Ebolą, gdyż choroba zagraża nie tylko bezpieczeństwu regionalnemu, ale także globalnemu. - Dziś mamy w Afryce tysiące zarażonych, ale ta liczba może szybko wzrosnąć do dziesiątek tysięcy. Jeśli nie powstrzymamy wirusa, niedługo będziemy mówić o setkach tysięcy chorych, co będzie miało poważne konsekwencje polityczne, ekonomiczne oraz wpłynie na bezpieczeństwo - powiedział Obama.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1jk0q6

USA wyślą do Afryki Zachodniej około trzech tysięcy żołnierzy. Zajmą się oni głównie budową 17 nowych centrów leczenia na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią. Amerykańskie władze pomogą także w rekrutowaniu i szkoleniu personelu medycznego. W Liberii zostanie utworzone centrum pozwalające na szkolenie 500 pracowników służby zdrowia tygodniowo.

Tymczasem władze Australii poinformowały, że przekażą dodatkowe 7 mln dolarów australijskich (6,4 mln USD) na walkę z epidemią wirusa Ebola w Afryce Zachodniej. W ramach tej dodatkowej pomocy 2 mln dolarów australijskich (1,8 USD) zostanie przekazane, na prośbę Wielkiej Brytanii, na usługi medyczne w Sierra Leone - sprecyzowała minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.

d1jk0q6

Kolejne 2,5 mln dol. australijskich (2,2 USD) pójdzie na skonsolidowaną regionalną pomoc w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a kolejne 2,5 mln - zostanie przekazane organizacji Lekarze bez Granic, również na usługi medyczne - dodała minister.

Do tej pory Canberra przekazała 1 milion dolarów australijskich w ramach międzynarodowej pomocy na epidemię Eboli, w wyniku której zmarło już ponad 2 400 osób.

W Australii nie odnotowano na razie żadnego przypadku eboli i władze sanitarne oceniają poziom zagrożenia wystąpienia tego wirusa jako niski.

ONZ oceniła we wtorek na blisko miliard dolarów finansowe koszty walki z epidemią Eboli w Afryce Zachodniej, czyli dziesięciokrotnie więcej, niż szacowano miesiąc temu.

d1jk0q6

Organizacje pomocowe z całego świata wysyłają do krajów Afryki Zachodniej sprzęt medyczny i pieniądze, ale mimo to epidemia rozszerza się coraz szybciej. Zdaniem ekspertów, problem leży nie tyle w braku sprzętu ile w niedostatecznej liczbie wykwalifikowanego personelu medycznego i słabo rozwiniętym systemie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Sytuację pogarsza dodatkowo bieda i niski poziom higieny panujący w tej części świata.

Według najnowszych danych WHO liczba osób zarażonych ebolą wzrosła do 4 985, z czego połowa (2 461) zmarła, co oznacza, że bilans jest dwukrotnie wyższy niż zaledwie trzy tygodnie temu.

ONZ ocenia, że w regionach objętych epidemią żyje 22,3 mln ludzi, z czego 4,3 mln na terenach, gdzie zarejestrowano ponad 20 zgonów na tę gorączkę krwotoczną.

d1jk0q6

Podziel się opinią

Share
d1jk0q6
d1jk0q6
Więcej tematów