ŚwiatBarack Obama czuwał nad spisaniem listy członków Al-Kaidy do zabicia

Barack Obama czuwał nad spisaniem listy członków Al‑Kaidy do zabicia

Prezydent USA Barack Obama osobiście nadzorował tajną procedurę,
według której ułożono listę członków Al-Kaidy do zabicia - pisze "New York Times".

Barack Obama czuwał nad spisaniem listy członków Al-Kaidy do zabicia
Źródło zdjęć: © AFP | Mandel Ngan

Pisząc o "liście ludzi do zabicia" dziennik powołuje się na dziesiątki wyższych rangą przedstawicieli administracji Obamy i byłych doradców. Listę ułożono w ramach działań wojennych z wykorzystaniem dronów przeciwko Al-Kaidzie i jej odgałęzieniom w Pakistanie i Jemenie.

- (Obama) jest gotów podejmować decyzje w sprawie zakresu tych działań - powiedział dziennikowi Thomas Donilon, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. - Prezydent uważa, że jest odpowiedzialny za pozycję USA w świecie - dodał.

Około stu przedstawicieli walki z terroryzmem analizowało poszczególne biogramy, zanim podczas wideokonferencji, zorganizowanej przez Pentagon, zaproponowali umieszczenie nazwiska na liście podejrzanych działających w Jemenie i Somalii - napisał "NYT". Tak samo zrobiła CIA z podejrzanymi w Pakistanie.

Nazwiska następnie zostały przekazane prezydentowi Obamie, który wydaje zgodę na każde uderzenie w Jemenie i Somalii oraz na niektóre operacje w Pakistanie.

Obama powinien osobiście wydać zgodę na zbicie podejrzanych, jak w przypadku muzułmańskiego duchownego Anwara al-Awlakiego - jednej z głównych według władz USA postaci Al-Kaidy. Awlaki, który miał amerykańskie obywatelstwo, zginął w zeszłym roku w Jemenie w wyniku nalotu samolotu bezzałogowego.

Obama określił - według byłego szefa gabinetu Białego Domu Williama Daleya - decyzję zabicia Awlakiego jako "łatwą".

Cytowany przez "NYT" Daley dodał, że część przedstawicieli USA zachowuje sceptycyzm co do skuteczności takiej listy ludzi do zabicia.

Gazeta donosi również o wewnętrznej debacie na temat kontrowersyjnej metody stosowanej przez administrację przy liczeniu ofiar amerykańskich operacji; według niej człowiek zdolny do walki znaleziony w określonym promieniu od podejrzanego z listy jest również uważany za rebelianta.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)