Baptyści bronią kar cielesnych i kontrowersyjnej książki. "Zawiera wiele cennych rad"
"Całkowity zakaz stosowania karcenia cielesnego uważamy za błąd" - stwierdziła Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. W stanowisku skierowanym do rzecznika praw obywatelskich zaznacza, że karcenie dziecka nie musi być równoważne ze znęcaniem się nad nim.
20.02.2020 | aktual.: 30.03.2022 12:36
Fragmenty poradnika "Pasterz serca dziecka" upublicznione w sieci przez psycholog Magdalenę Komstę wywołały oburzenie. "Powiedz dziecku, ile klapsów otrzyma. (…) Usuń rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony itp.). Zaraz po wykonaniu kary załóż odzież z powrotem. Najlepiej, jeżeli dziecko położysz na swoich kolanach zamiast na krześle czy łóżku" - czytamy w książce wydanej przez Słowo Prawdy.
– Mało co jest mnie w stanie zdziwić, ale fragmenty tej książki mnie zszokowały. Przecież bicie dzieci, a tu jest mowa wręcz o niemowlętach, ma bardzo zły wpływ na ich psychikę – powiedziała w rozmowie z reporterką WP Komsta.
Wydawca tymczasowo wstrzymał sprzedaż książki. Słowo prawdy to organ należący do Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Rzecznik praw obywatelskich zauważył, że treści poradnika można interpretować jako nawoływanie do przestępstwa.
Bicie dziecka? "Całkowity zakaz to błąd"
Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP dr Mateusz Wichary zaznaczył, że jego wspólnota chrześcijańska potępia "wszelkie przejawy znęcania się nad dziećmi i wyrządzania im jakiejkolwiek krzywdy". Zapewnił, że poradnik został opublikowany przed wejściem w życie prawa zakazującego stosowania kar cielesnych wobec małoletnich.
Zauważył jednak, że "z punktu widzenia tradycyjnego wychowania chrześcijańskiego zrównywanie karcenia rodzicielskiego z zadawaniem cierpień psychicznych i poniżaniem dziecka jest nieporozumieniem". "Całkowity zakaz stosowania karcenia cielesnego uważamy za błąd, a zarazem za nadmierną ingerencję ustawodawcy w sferę wychowania dzieci" - podkreślił.
"Warto również podkreślić, że książka 'Pasterz serca dziecka', oprócz budzącego kontrowersję fragmentu dotyczącego kar cielesnych, zawiera wiele cennych rad dla rodziców i wychowawców" - dodano w stanowisku.
Źródło: rp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl