PolskaBanknot z Piłsudskim najlepszy na świecie. Jest wyjątkowy

Banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie. Jest wyjątkowy

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego najlepszy na świecie. 20-złotowy banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich zdobył uznanie na międzynarodowej konferencji w Vancouver, w Kanadzie.

Banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie. Jest wyjątkowy
Źródło zdjęć: © NBP

Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego przypomina, że banknot zaprojektował Andrzej Heidrich na podstawie swojego wcześniejszego projektu - banknotu o nominale 5 milionów złotych z pierwszej połowy lat 90-tych. Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 roku banknot nie wszedł jednak do obiegu. Pojawił się w nim w sierpniu 2014 roku, wyemitowany w wersji polimerowej.

Banknot "100. rocznica utworzenia Legionów Polskich" jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP i pierwszym polimerowym. Połączenie klasycznej szaty graficznej z nowoczesnym podłożem sprawia, że banknot jest wyjątkowy.

Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej - orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego Marszałkowi. Uwagę zwraca precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu, umieszczony w przezroczystym polu banknotu. Banknot został wyprodukowany na zlecenie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Formacja, którą upamiętnia najnowszy banknot kolekcjonerski NBP, została powołana 16 sierpnia 1914 r. w monarchii austro-węgierskiej, a początek dała jej I Kompania Kadrowa założona 3 sierpnia z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. W czasie swego największego rozwoju, w 1915 r., Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914–1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie, mimo rozwiązania w 1917 r., pozostały obecne w świadomości narodowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)