Trwa ładowanie...

Bank Światowy. To będzie największy kryzys gospodarczy

Takiego kryzysu gospodarczego nie było od 150 lat - ostrzega Bank Światowy. Pozion ubóstwa na całym świecie wzrośnie do nieprawdopodobnych rozmiarów.

Bank Światowy. To będzie największy kryzys gospodarczyŹródło: Pixabay
d1jiwns
d1jiwns

Kryzys dotknie wszystkich

5,2 proc. - o tyle, według szacunków Banku Światowego, skurczy się w tym roku gospodarka światowa. Kryzys będzie tak duży, że dotknie niemal wszystkich. Jeśli jednak zamrożenie gospodarki i związane z tym obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa będą się przeciągać, spadek globalnego PKB może być większy niż zakładane 5,2 proc.

Przedstawiony obecnie przez Bank Światowy scenariusz zakłada, że wszelkie obostrzenia i ograniczenia w poruszaniu się ludzi zostaną zniesione do końca czerwca.

Kryzys 2020. Czwarty najgorszy spadek PKB w ciągu 150 lat

Jak zauważa Associated Press, spadek o 5,2 proc. będzie czwartym najgorszym globalnym spadkiem w ciągu ostatnich 150 lat. 3 inne to: wielki kryzys w latach 30. i okresy po I i II wojnie światowej.

Kryzys dotknie niemal wszystkie kraje. Bank Światowy dla Polski prognozuje spadek PKB w 2020 roku o 4,2 proc., natomiast za przyszły rok wzrost o 2,8 proc. Gdy porównamy te dane do prognoz Banku Światowego ze stycznia 2020, okaże się, że dynamika PKB na 2020 r. obniżyła się o 7,8 pkt. proc., a na 2021 - o 0,5 pkt. proc.

d1jiwns

Jak czytamy w czerwcowym raporcie "Global Economic Prospects", eksport towarów z Polski zmalał. Poza tym nasz kraj jest wśród tych, w których rządy ogłosiły pakiety stymulujące i mające wesprzeć gospodarkę, z kolei banki centralne wprowadziły cięcia stóp procentowych.

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

d1jiwns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jiwns
Więcej tematów