Trwa ładowanie...
d36yv2x

Bank Światowy. To będzie największy kryzys gospodarczy

Takiego kryzysu gospodarczego nie było od 150 lat - ostrzega Bank Światowy. Pozion ubóstwa na całym świecie wzrośnie do nieprawdopodobnych rozmiarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bank Światowy ostrzega, że wywołany pandemią koronawirusa kryzys będzie największy od 150 lat
Bank Światowy ostrzega, że wywołany pandemią koronawirusa kryzys będzie największy od 150 lat (Pixabay)
d36yv2x

Kryzys dotknie wszystkich

5,2 proc. - o tyle, według szacunków Banku Światowego, skurczy się w tym roku gospodarka światowa. Kryzys będzie tak duży, że dotknie niemal wszystkich. Jeśli jednak zamrożenie gospodarki i związane z tym obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa będą się przeciągać, spadek globalnego PKB może być większy niż zakładane 5,2 proc.

Przedstawiony obecnie przez Bank Światowy scenariusz zakłada, że wszelkie obostrzenia i ograniczenia w poruszaniu się ludzi zostaną zniesione do końca czerwca.

d36yv2x

Kryzys 2020. Czwarty najgorszy spadek PKB w ciągu 150 lat

Jak zauważa Associated Press, spadek o 5,2 proc. będzie czwartym najgorszym globalnym spadkiem w ciągu ostatnich 150 lat. 3 inne to: wielki kryzys w latach 30. i okresy po I i II wojnie światowej.

Kryzys dotknie niemal wszystkie kraje. Bank Światowy dla Polski prognozuje spadek PKB w 2020 roku o 4,2 proc., natomiast za przyszły rok wzrost o 2,8 proc. Gdy porównamy te dane do prognoz Banku Światowego ze stycznia 2020, okaże się, że dynamika PKB na 2020 r. obniżyła się o 7,8 pkt. proc., a na 2021 - o 0,5 pkt. proc.

Jak czytamy w czerwcowym raporcie "Global Economic Prospects", eksport towarów z Polski zmalał. Poza tym nasz kraj jest wśród tych, w których rządy ogłosiły pakiety stymulujące i mające wesprzeć gospodarkę, z kolei banki centralne wprowadziły cięcia stóp procentowych.

d36yv2x

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

d36yv2x

Podziel się opinią

Share
d36yv2x
d36yv2x
Więcej tematów