Trwa ładowanie...
d4ine1f
morze

Bałtyk zabójczy dla małych fok

Zmniejszanie się pokrywy lodowej na Bałtyku powoduje masowe umieranie małych fok obrączkowanych, które z powodu zmian klimatycznych muszą wejść do wody wcześniej niż zwykle - ostrzegła organizacja ekologiczna WWF.

Share
d4ine1f

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/te-foki-moga-umrzec-6038701309510785g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/te-foki-moga-umrzec-6038701309510785g )
Te foki mogą umrzeć!

Sytuacja jest dramatyczna. W niektórych regionach nie przeżyje ani jedno małe urodzone w ostatnich tygodniach - alarmuje rzeczniczka oddziału WWF w Stralsundzie (niemieckie wybrzeże Bałtyku) Cathrin Muenster.

d4ine1f

WWF podkreśla w wydanym oświadczeniu, że "śmierć fok stanowi złowieszczą zapowiedź zmian klimatycznych, które szczególnie ostro dotkną Bałtyk", gdzie tegoroczna zima okazała się najcieplejszą w ciągu ostatnich 300 lat.

Muenster podkreśliła, że pozostało już tylko około 7-10 tys. przedstawicieli foki obrączkowanej, która jest gatunkiem chronionym i zagrożonym wyginięciem. To jedne z najmniejszych fok. Mierzą zaledwie 1,3 metra, a ich młode rodzą się między lutym i marcem.

Ponieważ lód topnieje zbyt szybko, młode są zmuszone wejść do wody zbyt wcześnie, kiedy jeszcze nie utyły w wystarczającym stopniu, by chroniła je powłoka tłuszczu - zwraca uwagę WWF.

Do masowego ginięcia fok dochodzi przede wszystkim na południowo-wschodnim wybrzeżu Finlandii, w Zatoce Fińskiej oraz Zatoce Ryskiej, gdzie w tym roku było niedużo lodu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4ine1f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ine1f
d4ine1f
Więcej tematów