Balladyna. Narodowe czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie
- "Balladyna" Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy - powiedział w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając razem z pierwszą damą 9. edycję Narodowego Czytania.
W blisko 3 tys. miejscach na świecie na głos czytano dzisiaj "Balladynę" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurowali akcję w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim.
- Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury, dzisiaj "Balladyna" Juliusza Słowackiego czytana przez artystów tutaj, w Ogrodzie Saskim, czytana przez artystów w różnych miejscach, ale czytana też przez dzieci, dorosłych, babcie, rodziców, dziadków, czytana w różnych miejscach, przez nauczycieli, pewnie także przez polityków lokalnych, a czasem i tych na najwyższych szczeblach władzy, ale mam nadzieję, że po prostu czytana przez wszystkich - mówił prezydent.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w "Balladynie" jest "wiele treści uniwersalnych, które budują postawy, które uczą, które pokazują", bo Słowacki "nie tylko marzył i pokazywał to, co chciałby, żeby było piękne, ale także potrafił wytykać Polakom ich przywary, uczyć, aby tak nie działać, wspominając wszystko to, co kiedyś do upadku Rzeczypospolitej doprowadziło".
"Balladyna". Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim
W sobotę w Ogrodzie Saskim czytana była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Oprócz pary prezydenckiej, w każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego można było zobaczyć i usłyszeć inny zestaw aktorów. W 9. edycji Narodowego Czytania udział wzięło ponad 60 aktorów m.in Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.
Narodowe Czytanie. "Balladyna" Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie jest organizowane przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji czytano: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i - w ubiegłym roku - polskie nowele.