PolskaBalicki chce cen urzędowych na najdroższe leki

Balicki chce cen urzędowych na najdroższe leki

Szef resortu Marek Balicki chce ustalić w tym roku ceny urzędowe na część najdroższych leków stosowanych w szpitalach.

Na liście tych leków, przygotowanej przez resort zdrowia, znalazły się m.in. imatinib (lek stosowany m.in. w przewlekłej białaczce szpikowej)
i erytropoetyna (lek stosowany m. in. w niedokrwistości i przy dializach).

Szef ministerialnego zespołu gospodarki lekiem Piotr Błaszczyk powiedział PAP we wtorek, że pod koniec miesiąca zostaną ustalone kryteria negocjacyjne do rozmów z firmami farmaceutycznymi w sprawie cen urzędowych na leki, które znajdują się na liście.

W ubiegłym roku w maju firma Novartis, produkująca imatinib - lek stosowany przede wszystkim w przewlekłej białaczce szpikowej, podniosła jego cenę z 9,3 tys. do 12,1 tys. zł za opakowanie.

Jedno opakowanie wystarcza na miesiąc kuracji. Zdarza się, że niektórzy pacjenci mogą przestać brać lek po roku, ale inni muszą go zażywać i 10 lat - powiedział konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak.

Rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Renata Furman powiedziała, że Funduszowi zależy, by ubezpieczeni mieli do tego leku dostęp. "Majową podwyżkę firma uzasadniała koniecznością dostosowania ceny do najniższej ceny w strefie euro" - dodała. W strefie euro znajdują się: Niemcy, Francja, Belgia, Austria, Holandia, Luksemburg, Włochy, Hiszpania, Grecja, Finlandia i Portugalia.

Na przełomie roku 2003 i 2004 NFZ ustalił wycenę kuracji imatinibem na 930 punktów, przy czym koszt jednego punktu to ok. 10 zł. Ta cena została uzgodniona w oparciu o ustalenia z producentem - powiedziała Furman. Do tej pory nie była zmieniona.

Od maja nie podwyższaliśmy ceny leku - powiedział rzecznik Novartis Cezary Pruszko. Dodał, że firma nie jest przeciwna ustaleniu ceny urzędowej na swój produkt.

Firmy Roche Polska i Hand-Prod - producenci erytropoetyny - stosowanej m.in. w niedokrwistości i przy dializach - byli w ubiegłym roku ukarani przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem porozumienie w sprawie uzgadniania ofert na sprzedaż swoich produktów. Wcześniej za niezgodne z prawem praktyki związane z obrotem lekami zawierającymi erytropoetynę UOKiK ukarał także firmę Johnson&Johnson.

Wprowadzenie cen urzędowych na leki stosowane w lecznictwie zamkniętym jest możliwie dzięki ustawie o cenach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)