Trwa ładowanie...

Balcerowicz "wypunktował" posłów, którzy zgłosili projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

"Kto zgłosił ustawę o Sądzie Najwyższym" - pyta we wpisie na Twitterze były minister finansów Leszek Balcerowicz. I publikuje listę osób, która nie jest żadną tajemnicą. Przy każdym pośle znalazł się jednak okręg, z którego parlamentarzysta kandydował, i jego zawód.

Balcerowicz "wypunktował" posłów, którzy zgłosili projekt ustawy o Sądzie NajwyższymŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2y4gvl
d2y4gvl

Zawodowi parlamentarzyści, nauczyciele - również akademiccy - kilkoro dziennikarzy czy inżynierów. I tylko trzech prawników. To lista polityków PiS-u, którzy byli wnioskodawcami projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zobacz też: PiS zmienia Sąd Najwyższy

Wpis "punktujący" posłów opublikował na Twitterze Leszek Balcerowicz. "Kto zgłosił ustawę o Sądzie Najwyższym?" - pyta były prezes NBP.

Co zmienia ta ustawa?

Kluczowa zmiana wynika z art. 87 projektu, który stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

To nie wszystko. Ten sam artykuł stanowi, że "W dniu wejścia w życie niniejszej ustawy Minister Sprawiedliwości, w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym Ministra Sprawiedliwości, wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, którzy pozostają w stanie czynnym, mając na uwadze konieczność wdrożenia zmian organizacyjnych wynikających ze zmiany ustroju i zachowanie ciągłości prac Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości jednocześnie określi izbę Sądu Najwyższego, w której sędzia Sądu Najwyższego będzie wykonywać obowiązki, mając na uwadze dotychczas zajmowane przez sędziego stanowisko i potrzeby orzecznicze Sądu Najwyższego".

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj