Trwa ładowanie...
do709i7

Balcerowicz "wypunktował" posłów, którzy zgłosili projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

"Kto zgłosił ustawę o Sądzie Najwyższym" - pyta we wpisie na Twitterze były minister finansów Leszek Balcerowicz. I publikuje listę osób, która nie jest żadną tajemnicą. Przy każdym pośle znalazł się jednak okręg, z którego parlamentarzysta kandydował, i jego zawód.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leszek Balcerowicz
Leszek Balcerowicz (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
do709i7

Zawodowi parlamentarzyści, nauczyciele - również akademiccy - kilkoro dziennikarzy czy inżynierów. I tylko trzech prawników. To lista polityków PiS-u, którzy byli wnioskodawcami projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zobacz też: PiS zmienia Sąd Najwyższy

Wpis "punktujący" posłów opublikował na Twitterze Leszek Balcerowicz. "Kto zgłosił ustawę o Sądzie Najwyższym?" - pyta były prezes NBP.

Co zmienia ta ustawa?

Kluczowa zmiana wynika z art. 87 projektu, który stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

To nie wszystko. Ten sam artykuł stanowi, że "W dniu wejścia w życie niniejszej ustawy Minister Sprawiedliwości, w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym Ministra Sprawiedliwości, wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, którzy pozostają w stanie czynnym, mając na uwadze konieczność wdrożenia zmian organizacyjnych wynikających ze zmiany ustroju i zachowanie ciągłości prac Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości jednocześnie określi izbę Sądu Najwyższego, w której sędzia Sądu Najwyższego będzie wykonywać obowiązki, mając na uwadze dotychczas zajmowane przez sędziego stanowisko i potrzeby orzecznicze Sądu Najwyższego".

do709i7

Podziel się opinią

Share
do709i7
do709i7