ŚwiatBalcerowicz o rozwoju gospodarczym: członkostwo w UE nie wystarczy

Balcerowicz o rozwoju gospodarczym: członkostwo w UE nie wystarczy

(fot. AFP)
Przebywający w USA były wicepremier Leszek Balcerowicz podkreślił, że samo członkostwo w Unii Europejskiej nie zapewnia na dłuższą metę rozwoju gospodarczego. Wyjaśnił, że potrzebna jest również dobra polityka ekonomiczna rządów.

Balcerowicz o rozwoju gospodarczym: członkostwo w UE nie wystarczy
Źródło zdjęć: © AFP

12.04.2007 | aktual.: 13.04.2007 07:23

Leszek Balcerowicz wygłosił główne przemówienie na dwudniowej konferencji poświęconej bilansowi członkostwa w UE krajów Europy Środkowowschodniej, w tym Polski. Konferencja została zorganizowana przez Szkołę Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i waszyngtońskie Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA).

Ważna jest nadal jakość krajowej polityki gospodarczej. Samo członkostwo w Unii, choć istotne, jej nie zastąpi. W wypadku Polski chodzi oczywiście o ograniczenie wydatków budżetowych i deficytu, dokończenie prywatyzacji, deregulację gospodarki i umacnianie instytucji istotnych dla praworządności gospodarki rynkowej - powiedział Balcerowicz.

Mówiąc o polityce Unii Europejskiej, były wicepremier zwrócił uwagę na konieczność jej ścisłej i harmonijnej współpracy z USA w sferze polityki bezpieczeństwa. Jest bardzo ważne, aby europejska polityka zagraniczna i obronna opierała się na filarze współpracy transatlantyckiej. Jest to dobrze rozumiane w krajach takich jak Polska - powiedział.

W dyskusjach na tematy niegospodarcze potrzebne jest dużo więcej precyzji, tak aby na przykład w kwestii konstytucji europejskiej było wiadomo, o co chodzi - dodał.

Po swoim wystąpieniu były prezes NBP zwrócił uwagę, że mimo dobrych obecnie wyników polskiej gospodarki, raporty organizacji międzynarodowych, takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, wytykają Polsce liczne niedociągnięcia polityki ekonomicznej.

Wszystkie te instytucje, a one są przecież niezależne i fachowe, wskazują na to, że okres bardzo dobrego rozwoju gospodarczego w Polsce nie jest wykorzystywany do tego, by utrzymać go na dłuższą metę - powiedział Balcerowicz. Mówi się o praktycznym zablokowaniu prywatyzacji, braku wyraźniejszego postępu w ograniczaniu wydatków budżetowych i uzdrowieniu finansów publicznych, i o tym, że kwestie deregulacji i liberalizacji pozostają na razie na papierze. No i o tym, co się tu, niestety, odbiło echem na zachodzie, tzn. atakach na niezależne instytucje, jak NBP - wyjaśnił.

W USA autor polskiej gospodarczej "kuracji wstrząsowej" cieszy się wielkim autorytetem. Środowy "Washington Post" poświęcił mu w części biznesowej osobny pochwalny artykuł, gdzie nazwał go "ekonomicznym rewolucjonistą" i "prawdziwym bohaterem - człowiekiem zasad, odważnym i nieugiętym", który decydująco przyczynił się do sukcesu kapitalistycznej transformacji w Polsce.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)