Bakterie z Uniwersytetu Warszawskiego pomogą w recyklingu smartfonów
Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego chcą stworzyć bakterie bezpieczne dla środowiska, które mogłyby przysłużyć się przy odzysku wyczerpujących się surowców wchodzących w skład sprzętu elektronicznego. Projekt jest częścią prestiżowego konkursu międzynarodowego iGEM.
31.05.2014 | aktual.: 02.06.2014 11:48
W tym roku drużyna z Warszawy planuje wykorzystać bakterie do wykrywania i odzyskiwania jonów metali ziem rzadkich. Takie bakterie mogą znaleźć zastosowanie przede wszystkim przy odzysku pierwiastków z grupy lantanowców z odpadów elektronicznych (smartfony, tablety...).
Głównym założeniem konkursu jest poprawa jakości życia na świecie. Dlatego, oprócz prac w laboratorium, warszawscy studenci rozpoczęli również działania w ramach tzw. human practice, w tym roku skupiając się przede wszystkim na poszerzeniu świadomości użytkowników sprzętu elektronicznego. Wśród planowanych przez nich działań znajdują się między innymi zbiórka sprzętu elektronicznego i organizacja obchodów Dnia Biologii Syntetycznej.
Konkurs iGEM (z ang: International Genetically Engineered Machine) organizowany jest już od 2003 roku przez jedną z najbardziej znanych na świecie uczelni technicznych - Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, USA. Drużyna ęeam Warsawę będzie startować w konkursie już po raz siódmy, mając obecnie na koncie 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe). W zeszłym roku w konkursie wzięło udział 215 drużyn z ponad 35 krajów.
Najnowsze informacje na temat projektu można śledzić na stronie drużyny na facebook'u (https://www.facebook.com/igemteamwarsaw)
oraz na stronie internetowej pwnhub.pl, a już niebawem również na stronie konkursowej drużyny.