PublicystykaBadanie WP. Sprawa Tomasza Komendy. Działania polskiego rządu dzielą Polaków

Badanie WP. Sprawa Tomasza Komendy. Działania polskiego rządu dzielą Polaków

18 milionów złotych - to kwota, o jaką będzie się ubiegał Tomasz Komenda w formie odszkodowania od Skarbu Państwa. Po milionie za każdy rok niesłusznie spędzony w więzieniu. Jak się okazuje, sprawa odszkodowania dla Komendy i tego, jak zajął się nią rząd, nie dla wszystkich jest jednoznaczna.

Badanie WP. Sprawa Tomasza Komendy. Działania polskiego rządu dzielą Polaków
Źródło zdjęć: © East News
Kamil Karnowski

Czy rząd odpowiednio zajął się Tomaszem Komendą po tym, jak po 18 latach spędzonych w więzieniu, mężczyzna wyszedł na wolność? Na wniosek obrońcy premier przyznał mu rentę specjalną, której wypłacanie miało zakończyć się w marcu tego roku. Jeszcze przed zakończeniem tego okresu, Mateusz Morawiecki z własnej inicjatywy wydłużył czas wypłacania renty, a nawet powiększył jej kwotę do 3,2 tys. zł na rękę.

Jak się jednak okazuje, to nie wystarczy, by zadowolić opinię publiczną. Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że nie wszyscy oceniają działania rządu w sprawie Tomasza Komendy za wystarczające. Warto jednak zauważyć, że prawie 40 proc. pytanych w tej kwestii, nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Obraz
© Ariadna

Komenda może dostać 18 mln odszkodowania

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, reprezentujący Tomasza Komendę, zapowiedział, że jeszcze w kwietniu złoży pozew o odszkodowanie dla swojego klienta. Sprawa ma toczyć się o 18 mln zł odszkodowania - po jednym milionie za każdy rok za kratami. Przez najbliższe trzy lata, Komenda może otrzymywać rentę specjalną. Z taką formą pomocy zgadza się zdecydowana większość przepytanych w badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski.

Obraz
© Ariadna

-Na chwilę obecną jestesmy usatysfakcjonowani pomocą, jaką Tomasz Komenda otrzymał od premiera i ministra zdrowia (chodzi o ofertę pomocy psychologicznej - przyp. red.). Czekamy na dalsze decyzje Prokuratury Okręgowej w Łodzi w tej sprawie - komentuje prof. Zbigniew Ćwiąkalski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Śledztwo w sprawie błędów popełnionych przez wrocławskich śledczych ponad 18 lat temu toczy się od marca. – Może jeszcze długo potrwać – mówił niedawno prok. Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w postępowaniu, które skutkowały skazaniem Komendy na 25 lat więzienia.

Sprawa, którą żyła cała Polska

Obraz
© Ariadna

Cało 15-letniej Małgorzaty K. znaleziono 1 stycznia 1997 r., niedaleko miejsca, gdzie bawiła się podczas Sylwestra. Brutalnie zgwałcona dziewczyna po kilku godzinach zamarzła, porzucona na niemal -20-stopniowym mrozie. Prokuratorzy stwierdzili, że sprawców było kilku. Zatrzymano jednak tylko Tomasza Komendę. Został skazany na 25 lat więzienia. W połowie maja 2018r. Tomasz Komenda został uniewinniony. W sprawie śmierci Małgorzaty K. zarzuty usłyszało już dwóch innych mężczyzn.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski w dniach 23 - 26 marca 2019 r. metodą CAWI na próbie reprezentatywnej 1093 dorosłych osób. Wielkości dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)