Trwa ładowanie...

Badanie CBOS. Polacy oceniają skuteczność rządu w walce z epidemią

Ocena skuteczności polityki rządu w walce z epidemią koronawirusa - jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS - ma związek z orientacją polityczną. Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy PiS.

Share
Badanie CBOS. Polacy oceniają skuteczność rządu w walce z epidemią
Źródło: Adam Chelstowski / Forum
d1fdm75

Polacy w badaniu przeprowadzonym przez CBOS ocenili skuteczność rządu w zwalczaniu epidemii oraz postrzeganie polityki gospodarczej rządu. Chodzi m.in. o wsparcie dla firm i pracowników, które ma złagodzić skutki załamania gospodarczego wywołanego lockdownem.

CBOS badanie przeprowadziło w połowie czerwca. To wtedy trwały badania przesiewowe na Śląsku, a dziennie potwierdzanych było około 600 przypadków nowych zakażeń.

Z badań wynika, że opinie o skuteczności działań rządu w walce z epidemią pogorszyły się, ale Polacy nadal uważają, że władza sobie radzi. Działania rządu doceniło 65 proc. badanych, o 5 punktów procentowych mniej niż na przełomie maja i czerwca. 29 proc. oceniło rząd negatywnie.

CBOS
Źródło: CBOS

Działania rządu chwalą sympatycy PiS

Z działań władzy - jak wynika z badań CBOS - zadowolone są osoby w wieku 55-64 lat (70 proc. pozytywnych ocen) i starsi (76 proc.), mieszkańcy wsi (72 proc.) i badani z wykształceniem podstawowym (78 proc.). Najbardziej krytyczni są ludzie młodzi do 24 roku życia, mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.

d1fdm75

Co ciekawe, znaczenie dla postrzegania skuteczności polityki rządu ma orientacja polityczna.

Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. A także sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji Wolność i Niepodległość. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy przeważa krytycyzm.

Więcej osób uważa, że rząd zbyt szybko znosi obostrzenia

Obawy dotyczące tempa znoszenia ograniczeń związanych z epidemią, nasiliły się w ostatnich tygodniach. Z 31 proc. do 43 proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia. Jednocześnie z 48 proc. do 39 proc. zmalał odsetek Polaków, którzy twierdzili, że robi to w odpowiednim tempie. Tylko 10 proc. osób uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno.

CBOS
Źródło: CBOS

Ocena tempa znoszenia restrykcji też znajduje odzwierciedlenie w preferencjach partyjnych. Najlepiej tempo łagodzenia obostrzeń oceniają zwolennicy PiS. Uważają, że jest ono adekwatne do sytuacji. Podobnie myślą wyborcy Konfederacji. Pozostałe elektoraty uważają, że ograniczenia znoszone są zbyt szybko.

d1fdm75

Badani z prawicowymi poglądami spodziewają się poprawy

Polacy ocenili też tarczę antykryzysową. Pierwsze regulacje weszły w życie z początkiem kwietnia, a ostatnie obowiązują od 24 czerwca.

Opinie Polaków na temat pomocy polskim firmom i pracownikom są podzielone. Ogółem 41 proc. badanych uważa działania rządu za wystarczające, niemal tyle samo, czyli 40 proc. sądzi, że są one niedostateczne.

CBOS
Źródło: CBOS

Polepszenia sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu spodziewają się Polacy, którzy deklarują prawicowe poglądy polityczne - 74 proc. Osoby, które identyfikują się z lewicą (80 proc.), ale także ponad połowa określających swoje przekonania polityczne jako centrowe (53 proc.) jest sceptyczna co do możliwości poprawy. Ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych, tym większe zaufanie do rządu i jego polityki gospodarczej.

d1fdm75

Skuteczność polityki gospodarczej rządu budzi niekiedy skrajnie różne oceny w elektoratach. Wyborcy PiS wierzą w poprawę sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu, a wyborcy opozycji m.in. KO czy Lewicy, są sceptyczni.

Zobacz też: Ograniczenia w powiatach. To się może zdarzyć

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fdm75

Podziel się opinią

Share
d1fdm75
d1fdm75
Więcej tematów