Trwa ładowanie...

Badanie CBOS. Polacy oceniają skuteczność rządu w walce z epidemią

Ocena skuteczności polityki rządu w walce z epidemią koronawirusa - jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS - ma związek z orientacją polityczną. Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy PiS.

Badanie CBOS. Polacy oceniają skuteczność rządu w walce z epidemiąŹródło: Adam Chelstowski / Forum
d2p6onv
d2p6onv

Polacy w badaniu przeprowadzonym przez CBOS ocenili skuteczność rządu w zwalczaniu epidemii oraz postrzeganie polityki gospodarczej rządu. Chodzi m.in. o wsparcie dla firm i pracowników, które ma złagodzić skutki załamania gospodarczego wywołanego lockdownem.

CBOS badanie przeprowadziło w połowie czerwca. To wtedy trwały badania przesiewowe na Śląsku, a dziennie potwierdzanych było około 600 przypadków nowych zakażeń.

Z badań wynika, że opinie o skuteczności działań rządu w walce z epidemią pogorszyły się, ale Polacy nadal uważają, że władza sobie radzi. Działania rządu doceniło 65 proc. badanych, o 5 punktów procentowych mniej niż na przełomie maja i czerwca. 29 proc. oceniło rząd negatywnie.

CBOS
Źródło: CBOS

Działania rządu chwalą sympatycy PiS

Z działań władzy - jak wynika z badań CBOS - zadowolone są osoby w wieku 55-64 lat (70 proc. pozytywnych ocen) i starsi (76 proc.), mieszkańcy wsi (72 proc.) i badani z wykształceniem podstawowym (78 proc.). Najbardziej krytyczni są ludzie młodzi do 24 roku życia, mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.

d2p6onv

Co ciekawe, znaczenie dla postrzegania skuteczności polityki rządu ma orientacja polityczna.

Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. A także sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji Wolność i Niepodległość. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy przeważa krytycyzm.

Więcej osób uważa, że rząd zbyt szybko znosi obostrzenia

Obawy dotyczące tempa znoszenia ograniczeń związanych z epidemią, nasiliły się w ostatnich tygodniach. Z 31 proc. do 43 proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia. Jednocześnie z 48 proc. do 39 proc. zmalał odsetek Polaków, którzy twierdzili, że robi to w odpowiednim tempie. Tylko 10 proc. osób uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno.

CBOS
Źródło: CBOS

Ocena tempa znoszenia restrykcji też znajduje odzwierciedlenie w preferencjach partyjnych. Najlepiej tempo łagodzenia obostrzeń oceniają zwolennicy PiS. Uważają, że jest ono adekwatne do sytuacji. Podobnie myślą wyborcy Konfederacji. Pozostałe elektoraty uważają, że ograniczenia znoszone są zbyt szybko.

d2p6onv

Badani z prawicowymi poglądami spodziewają się poprawy

Polacy ocenili też tarczę antykryzysową. Pierwsze regulacje weszły w życie z początkiem kwietnia, a ostatnie obowiązują od 24 czerwca.

Opinie Polaków na temat pomocy polskim firmom i pracownikom są podzielone. Ogółem 41 proc. badanych uważa działania rządu za wystarczające, niemal tyle samo, czyli 40 proc. sądzi, że są one niedostateczne.

CBOS
Źródło: CBOS

Polepszenia sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu spodziewają się Polacy, którzy deklarują prawicowe poglądy polityczne - 74 proc. Osoby, które identyfikują się z lewicą (80 proc.), ale także ponad połowa określających swoje przekonania polityczne jako centrowe (53 proc.) jest sceptyczna co do możliwości poprawy. Ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych, tym większe zaufanie do rządu i jego polityki gospodarczej.

d2p6onv

Skuteczność polityki gospodarczej rządu budzi niekiedy skrajnie różne oceny w elektoratach. Wyborcy PiS wierzą w poprawę sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu, a wyborcy opozycji m.in. KO czy Lewicy, są sceptyczni.

Zobacz też: Ograniczenia w powiatach. To się może zdarzyć

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj