Badanie CBOS. Polacy oceniają skuteczność rządu w walce z epidemią
Ocena skuteczności polityki rządu w walce z epidemią koronawirusa - jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS - ma związek z orientacją polityczną. Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy PiS.
Polacy w badaniu przeprowadzonym przez CBOS ocenili skuteczność rządu w zwalczaniu epidemii oraz postrzeganie polityki gospodarczej rządu. Chodzi m.in. o wsparcie dla firm i pracowników, które ma złagodzić skutki załamania gospodarczego wywołanego lockdownem.
CBOS badanie przeprowadziło w połowie czerwca. To wtedy trwały badania przesiewowe na Śląsku, a dziennie potwierdzanych było około 600 przypadków nowych zakażeń.
Z badań wynika, że opinie o skuteczności działań rządu w walce z epidemią pogorszyły się, ale Polacy nadal uważają, że władza sobie radzi. Działania rządu doceniło 65 proc. badanych, o 5 punktów procentowych mniej niż na przełomie maja i czerwca. 29 proc. oceniło rząd negatywnie.
Działania rządu chwalą sympatycy PiS
Z działań władzy - jak wynika z badań CBOS - zadowolone są osoby w wieku 55-64 lat (70 proc. pozytywnych ocen) i starsi (76 proc.), mieszkańcy wsi (72 proc.) i badani z wykształceniem podstawowym (78 proc.). Najbardziej krytyczni są ludzie młodzi do 24 roku życia, mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.
Co ciekawe, znaczenie dla postrzegania skuteczności polityki rządu ma orientacja polityczna.
Działania gabinetu Mateusza Morawieckiego chwalą prawie wszyscy wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. A także sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji Wolność i Niepodległość. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy przeważa krytycyzm.
Więcej osób uważa, że rząd zbyt szybko znosi obostrzenia
Obawy dotyczące tempa znoszenia ograniczeń związanych z epidemią, nasiliły się w ostatnich tygodniach. Z 31 proc. do 43 proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że rząd zbyt szybko łagodzi obostrzenia. Jednocześnie z 48 proc. do 39 proc. zmalał odsetek Polaków, którzy twierdzili, że robi to w odpowiednim tempie. Tylko 10 proc. osób uważa, że ograniczenia znoszone są zbyt wolno.
Ocena tempa znoszenia restrykcji też znajduje odzwierciedlenie w preferencjach partyjnych. Najlepiej tempo łagodzenia obostrzeń oceniają zwolennicy PiS. Uważają, że jest ono adekwatne do sytuacji. Podobnie myślą wyborcy Konfederacji. Pozostałe elektoraty uważają, że ograniczenia znoszone są zbyt szybko.
Badani z prawicowymi poglądami spodziewają się poprawy
Polacy ocenili też tarczę antykryzysową. Pierwsze regulacje weszły w życie z początkiem kwietnia, a ostatnie obowiązują od 24 czerwca.
Opinie Polaków na temat pomocy polskim firmom i pracownikom są podzielone. Ogółem 41 proc. badanych uważa działania rządu za wystarczające, niemal tyle samo, czyli 40 proc. sądzi, że są one niedostateczne.
Polepszenia sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu spodziewają się Polacy, którzy deklarują prawicowe poglądy polityczne - 74 proc. Osoby, które identyfikują się z lewicą (80 proc.), ale także ponad połowa określających swoje przekonania polityczne jako centrowe (53 proc.) jest sceptyczna co do możliwości poprawy. Ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych, tym większe zaufanie do rządu i jego polityki gospodarczej.
Skuteczność polityki gospodarczej rządu budzi niekiedy skrajnie różne oceny w elektoratach. Wyborcy PiS wierzą w poprawę sytuacji gospodarczej w wyniku działań rządu, a wyborcy opozycji m.in. KO czy Lewicy, są sceptyczni.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl