Trwa ładowanie...
d1r9j26

Badania na terenie dawnego obozu pracy Treblinka I. Odnaleziono szczątki pomordowanych

Na terenie parkingu leśnego obok byłego niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I odnaleziono ludzkie kości i 50 czaszek. Znaleziska dokonano w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni dokonanych tam w latach 1941-44.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Treblinka prokuratorzy IPN i biegli badają nowo odkrytą zbiorową mogiłę na parkingu leśnym przy niemieckim obozie pracy przymusowej Treblinka I
Treblinka prokuratorzy IPN i biegli badają nowo odkrytą zbiorową mogiłę na parkingu leśnym przy niemieckim obozie pracy przymusowej Treblinka I (East News, Fot: Marek Maliszewski/REPORTER)
d1r9j26

Badania na terenie Treblinki I prowadzi międzynarodowy zespół naukowców pod wodzą dr hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nadzoruje je prokurator IPN ze Szczecina, który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni dokonanych na więźniach niemieckiego obozu pracy przymusowej w latach 1941-44.

Zobacz także: Treblinka. Odkrycie IPN przy niemieckim obozie. Parking w miejscu mogiły

Celem badaczy było odnalezienie miejsc, w których mogą znajdować się masowe i pojedyncze groby ofiar obozu.

d1r9j26

Na jedno z takich miejsc badacze natrafili w pobliżu parkingu leśnego obok dawnego obozu Treblinka I. W ziemi znaleziono jamę, a w niej ludzkie szczątki.

- Znajdowały się one zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi. W trakcie prac podjęto 50 czaszek oraz kości. Na niektórych znajdowały się ślady od uderzeń narzędzi tępokrawędzistych. To może potwierdzać relacje, że niektórzy więźniowie byli zabijani młotkami lub pałkami - opisuje znalezisko reporterowi dziennika "Rzeczpospolita" prokurator Marek Rabiega.

Zobacz także: Nie będzie ekshumacji w byłym niemieckim obozie Treblinka I

To nie jest jedyne znalezisko badaczy. W pobliskim lesie natrafili oni na siedem grobów obozowych strażników. Szczątki te zostaną przekazane stronie niemieckiej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d1r9j26

Podziel się opinią

Share

d1r9j26

d1r9j26
Więcej tematów