Trwa ładowanie...
d2o80oa
d2o80oa
medycyna

Badania alergików na masową skalę

22,5 tys. osób zostanie objętych badaniem
epidemiologicznym na temat alergii w Polsce. Badań na taką skalę
jeszcze w Polsce nie przeprowadzano - poinformowali
autorzy badania na konferencji prasowej w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2o80oa

W ramach badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) ankiety zostaną przeprowadzone w ośmiu dużych miastach. Duża liczba ankietowanych pozwoli stwierdzić, jak często Polacy chorują na alergie oraz jakie czynniki (wielkość mieszkania, zwierzę w domu, ruch samochodów w miejscu zamieszkania) mają wpływ na stan chorych.

Alergie to choroby uwarunkowane genetycznie. Jednak czynniki środowiskowe mogą uaktywniać wrodzone predyspozycje i powodować objawy uczulenia. Będziemy pytać pacjentów o wszystko, np. czy piją zsiadłe mleko lub czy ich mieszkanie zostało kiedyś zalane - powiedział szef zespołu przeprowadzającego badanie, prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych Akademii Medycznej w Warszawie.

Jak podkreślił, po przeanalizowaniu wyników ankiet będzie możliwe opracowanie zasad wczesnego wykrywania chorób alergicznych u Polaków i standardów ich leczenia. Z mniejszych badań tego typu, przeprowadzonych w 2003 r. w Świdnicy koło Wrocławia, wynika, że alergicy w Polsce nie mają właściwej opieki specjalistów.

d2o80oa

Alergiczny nieżyt nosa stwierdzono u 25% badanej populacji. Tylko 30% badanych miało postawione wcześniej rozpoznanie i było pod opieką lekarzy specjalistów. To samo dotyczy astmy - podkreślał Samoliński.

Po przeprowadzeniu ankiet, autorzy badania zaproszą ok. 30% badanych na badania do szpitala. Zostaną tam przeprowadzone m.in. alergiczne testy skórne i spirometria. Ma to dostarczyć naukowcom dodatkowych informacji o uczuleniach Polaków.

Badania ankietowe trwają już od poniedziałku w Warszawie. Ich wyniki powinny być znane na początku przyszłego roku. Stopniowo ankiety będą też przeprowadzane w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Białymstoku i Lublinie.

Jak wyjaśnił odpowiedzialny na przeprowadzanie wywiadów socjolog, mgr Filip Raciborski, ankieterzy będą odwiedzali w domach osoby wylosowane spośród mieszkańców miast. Zwykle wizyty te będą się odbywały między godz. 15 a 21. Kwestionariusz będzie obszerny. W przypadku osoby zdrowej wywiad będzie trwał ok. 20 min. Z alergikiem ankieter będzie rozmawiał dłużej.

Ankieterzy będą dysponowali palmtopami, w których będą zapisywali odpowiedzi pacjentów. Następnie dane te będą bezprzewodowo przesyłane na serwer, gdzie naukowcy zajmą się ich opracowaniem. Ma to przyspieszyć proces uzyskania wyników.

d2o80oa

Podziel się opinią

Share
d2o80oa
d2o80oa
Więcej tematów