Trwa ładowanie...
d18x6sg
medycyna
15-01-2017 19:48

Badania alergików na masową skalę

22,5 tys. osób zostanie objętych badaniem
epidemiologicznym na temat alergii w Polsce. Badań na taką skalę
jeszcze w Polsce nie przeprowadzano - poinformowali
autorzy badania na konferencji prasowej w Warszawie.

d18x6sg
d18x6sg

W ramach badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) ankiety zostaną przeprowadzone w ośmiu dużych miastach. Duża liczba ankietowanych pozwoli stwierdzić, jak często Polacy chorują na alergie oraz jakie czynniki (wielkość mieszkania, zwierzę w domu, ruch samochodów w miejscu zamieszkania) mają wpływ na stan chorych.

Alergie to choroby uwarunkowane genetycznie. Jednak czynniki środowiskowe mogą uaktywniać wrodzone predyspozycje i powodować objawy uczulenia. Będziemy pytać pacjentów o wszystko, np. czy piją zsiadłe mleko lub czy ich mieszkanie zostało kiedyś zalane - powiedział szef zespołu przeprowadzającego badanie, prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych Akademii Medycznej w Warszawie.

Jak podkreślił, po przeanalizowaniu wyników ankiet będzie możliwe opracowanie zasad wczesnego wykrywania chorób alergicznych u Polaków i standardów ich leczenia. Z mniejszych badań tego typu, przeprowadzonych w 2003 r. w Świdnicy koło Wrocławia, wynika, że alergicy w Polsce nie mają właściwej opieki specjalistów.

Alergiczny nieżyt nosa stwierdzono u 25% badanej populacji. Tylko 30% badanych miało postawione wcześniej rozpoznanie i było pod opieką lekarzy specjalistów. To samo dotyczy astmy - podkreślał Samoliński.

d18x6sg

Po przeprowadzeniu ankiet, autorzy badania zaproszą ok. 30% badanych na badania do szpitala. Zostaną tam przeprowadzone m.in. alergiczne testy skórne i spirometria. Ma to dostarczyć naukowcom dodatkowych informacji o uczuleniach Polaków.

Badania ankietowe trwają już od poniedziałku w Warszawie. Ich wyniki powinny być znane na początku przyszłego roku. Stopniowo ankiety będą też przeprowadzane w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Białymstoku i Lublinie.

Jak wyjaśnił odpowiedzialny na przeprowadzanie wywiadów socjolog, mgr Filip Raciborski, ankieterzy będą odwiedzali w domach osoby wylosowane spośród mieszkańców miast. Zwykle wizyty te będą się odbywały między godz. 15 a 21. Kwestionariusz będzie obszerny. W przypadku osoby zdrowej wywiad będzie trwał ok. 20 min. Z alergikiem ankieter będzie rozmawiał dłużej.

Ankieterzy będą dysponowali palmtopami, w których będą zapisywali odpowiedzi pacjentów. Następnie dane te będą bezprzewodowo przesyłane na serwer, gdzie naukowcy zajmą się ich opracowaniem. Ma to przyspieszyć proces uzyskania wyników.

d18x6sg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18x6sg
Więcej tematów