AWS po wyborach: co dalej?
14.10.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Politycy z ugrupowań i partii wchodzących w skład AWS analizowali w sobotę wyniki wyborów prezydenckich i dyskutowali nad przyszłością Akcji.
Prezes Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Jan Maria Rokita oświadczył podczas obrad Rady Politycznej SKL, że zmiana na stanowisku przewodniczącego AWS jest warunkiem odzyskania zwolenników o umiarkowanych poglądach, którzy podczas ostatnich wyborów poparli Andrzeja Olechowskiego. Rokita podkreślił, że bez otwarcia na polityczne centrum, AWS może być niezdolna do sprawowania władzy. Lider Stronnictwa zaproponował także przekształcenie Akcji w koalicję czterech partii.
Szef Rady Politycznej SKL, Aleksander Hall także opowiedział się za odejściem Krzaklewskiego. Jego zdaniem liderem Akcji powinien zostać marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Hall dodał, że droga wytyczona przez Krzaklewskiego, a symbolizowana przez ustawę uwłaszczeniową i dekomunizacyjną, prowadzi do unicestwienia SKL. Jednocześnie podkreślił, że Stronnictwo powinno szczerze i z pełnym przekonaniem włączyć się w ratowanie AWS jako całości.
Również Rada Polityczna Porozumienia Polskich Chrześcijan Demokratów zaapelowała do Krzaklewskiego o ustąpienie ze stanowiska szefa AWS i opowiedziała się za przekształceniem Akcji w koalicję czterech głównych tworzących ją partii.
Akcji Wyborczej Solidarność potrzebny jest nowy impuls stwierdził Piotr Łączkowski, przewodniczący Rady Politycznej PPChD. Łączkowski powiedział, że jest po serii spotkań z Marianem Krzaklewskim, podczas których zadawał pytania o program naprawczy oraz wnioski, jakie przewodniczący AWS i jego sztab wyciągnęli z kampanii wyborczej. Lider PPChD podkreślił, że na żadne z pytań nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Wydaje się, że przewodniczący AWS nie ma pogłębionej analizy tego, co się stało - dodał Łączkowski.
Także Rada Naczelna ZChN 30 głosami przeciw 12 przyjęła w sobotę uchwałę, w której opowiedziała się za ustąpieniem Krzaklewskiego.
Sobotnie uchwały PPChD, SKL i ZChN utrudniają odbudowę dobrych relacji w AWS i stawiają pod znakiem zapytania jej przyszłość - oświadczył przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Społecznego AWS Jacek Rybicki.
Premier Jerzy Buzek, który w sobotę gościł w Tarnowie, powiedział tam, że sytuacja w AWS wymaga dyskusji oraz mocnych, zdecydowanych działań. Podkreślił, że Akcję stać na takie działania i dodał, że AWS jest wielką formacją polityczną, która przeszła przez euforię zwycięstwa i zapewne będzie potrafiła przejść przez gorycz niepowodzenia.(ck)