Trwa ładowanie...
dfhldnt

Awantura w Niemczech. Gdzie jest wspólnik mordercy Polaka?

Komisja śledcza Bundestagu zajmująca się wyjaśnieniem tła zamachu na jarmark świąteczny w Berlinie chce przesłuchać domniemanego wspólnika zamachowca. MSW twierdzi, że nie zna miejsca jego pobytu. Anis Amri zabił polskiego kierowcę i 11 innych osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki rząd miał deportować wspólnika terrorysty, by zatuszować jego udział w zamachu
Niemiecki rząd miał deportować wspólnika terrorysty, by zatuszować jego udział w zamachu (Deutsche Welle, Fot: DPA/M. Kappeler)
dfhldnt

Chodzi o wydalonego 1 lutego 2017 do Tunezji Bilala Ben Ammara. Dzień przed zamachem, czyli 18 grudnia terrorysta Anis Amri zjadł z nim kolację.

Szef MSW Horst Seehofer oświadczył na konferencji prasowej w czwartek (28.02.2019), że mimo starań niemieckie władze nie mają informacji na temat miejsca jego pobytu.

Na pytanie, czy deportacja Ben Ammara nie była przedwczesna, polityk odpowiedział, że ostatecznie może to wyjaśnić tylko komisja śledcza. Dodał, że ówczesna decyzja o deportację była jednak zrozumiała, ponieważ nie udało się udowodnić Ben Ammari'emu współudziału w zamachu, a jednocześnie uważany był za osobę niebezpieczną.

dfhldnt

Czytaj więcej:
Focus: Rząd deportował kompana Amriego, by ukryć jego udział w zamachu
Zamach w Berlinie. Polska prokuratura przedłuża śledztwo
Zamach w Berlinie. Włoska policja zatrzymała pięć osób

W niemieckiej prasie pojawiały się spekulacje, że Ben Ammar mógł być współpracownikiem służb specjalnych.

19 grudnia 2016 Tunezyjczyk Anis Amri dokonał zamachu na jarmark świąteczny w Berlinie. W jego wyniku zginęło 12 osób, w tym zamordowany wcześniej polski kierowca, którego ciężarówka posłużyła do dokonania zamachu. Amri został później zastrzelony przez policję we Włoszech.

Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów

dfhldnt

Podziel się opinią

Share
dfhldnt
dfhldnt
Więcej tematów