Trwa ładowanie...

Autor kontrowersyjnej książki winny nawoływania do nienawiści. Sąd wydał wyrok

Zapadł wyrok w sprawie Romana Zielińskiego, autora książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Mężczyzna został uznany winnym nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych i skazany na pół roku prac społecznych.

Share
Autor kontrowersyjnej książki winny nawoływania do nienawiści. Sąd wydał wyrokŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d422yx1

W środę, 25 lutego, Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zakończył proces Romana Zielińskiego, autora napisanej w 2006 r. książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Oskarżony o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych został uznany winnym zarzucanych mu czynów i skazany na sześć miesięcy prac społecznych, po 30 godzin w każdym miesiącu.

- Oskarżony za pośrednictwem rozpowszechnianej w latach 2006-2013 książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera" nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych poprzez dokonywanie uogólnień i utrwalanie stereotypów w stosunku do Arabów, Żydów i Murzynów, przedstawiając ich jako terrorystów, rasistów, wrogów Polaków, a przy tym jako grupy realnie zagrażające Polsce i Polakom. Czynił to w celu wzbudzenia w odbiorcach wrogości wobec tych grup ludności, które dodatkowo znieważał, używając słów pogardliwych, w których akcentował kolor skóry i rasę człowieka - uzasadniał wyrok sędzia Michał Kupiec.

Wyrok nie jest prawomocny i obrońca Romana Zielińskiego zapowiedział od niego apelację.

d422yx1

Proces znanego w środowisku kibiców Śląska Wrocław Romana Zielińskiego rozpoczął się w październiku 2014 r. Podczas procesu przesłuchiwana była m.in. biegła psycholog oraz językoznawca, którzy mieli ocenić wpływ książki Zielińskiego na potencjalnych odbiorców. Warto nadmienić, że początkowo sąd rozważał umorzenie sprawy autora "Jak pokochałem Adolfa Hitlera" z powodu mało przekonujących dowodów dostarczonych przez prokuraturę.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d422yx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422yx1
Więcej tematów