Austriacy oglądają freski z Faras
Od środy Austriacy będą mogli podziwiać jedno z największych odkryć polskich archeologów - freski z Faras. W wiedeńskim Kunsthistorisches Museum odbędzie się wernisaż wystawy "Faras - Pustynna katedra. Chrześcijańskie freski z Nubii", prezentowanej w ramach Roku Polskiego w Austrii. Freski opuściły Polskę po raz pierwszy od 30 lat.
Wystawa obejmuje część kolekcji wczesnochrześcijańskich fresków i obiektów nubijskiej sztuki kamieniarskiej odkrytych przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego na Pustyni Nubijskiej w Faras (starożytne Pachoras) w dzisiejszym Sudanie. W latach 1960-1964 polska ekspedycja uczestniczyła w szeroko zakrojonej akcji UNESCO, mającej za zadanie ratowanie zabytków nubijskich zagrożonych zalaniem przez wody zbiornika powstającego podczas budowy tamy w Assuanie.
Archeolodzy odsłonili wówczas ruiny dużego kościoła, na którego ścianach zachowały się malowidła pochodzące z VIII i XII wieku naszej ery. Freski przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu - Chrystusa, Matkę Boską, anioły, apostołów i świętych oraz nubijskich dygnitarzy. Malowidła zostały pieczołowicie zdjęte ze ścian i odrestaurowane przez polskich badaczy, połowa z nich trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie - w ten sposób powstała kolekcja sztuki nubijskiej będąca unikatem w skali światowej.
Organizatorzy wystawy zadbali o jej odpowiednią oprawę. Dla najlepszego wyeksponowania kolekcji stworzono instalację imitującą Katedrę w Faras, którą przed wiekami zdobiły freski. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz zdjęć oraz filmu dokumentującego pracę polskich archeologów w Faras. Uzupełnieniem będzie katalog i informator.
Freski będzie można oglądać do 15 września i będzie to jedno z największych i najważniejszych przedsięwzięć trwającego od ponad miesiąca Roku Polskiego w Austrii.
Wirtualna Polska jest patronem medialnym Roku Polski w Austrii.(miz)
Więcej informacji: na stronie polen2002.pl