Trwa ładowanie...
d1rks2o

Austria: proces nazistowskiego lekarza

Heinrich Gross, 85-letni austriacki doktor pracujący w wiedeńskiej klinice za czasów Hitlera, jest oskarżony o przeprowadzanie przerażających eksperymentów na nieletnich. W wyniku testów przeprowadzanych okrutnymi metodami, wiele dzieci zmarło. Jednak proces lekarza jest wciąż odraczany z powodu jego stanu zdrowia.

Share
d1rks2o

Grossowi zarzuca się uśmiercenie w latach 1940-1945 ok. 800 osób w klinice Am Spiegelgrund, przeznaczonej dla umysłowo chorych i ubogich. Przeprowadzał tam eksperymenty medyczne na ograniczonych umysłowo i zdeformowanych dzieciach.

Teraz zachowane jeszcze mózgi jego ofiar mają być pochowane na głównym cmentarzu Wiednia. W ten sposób miasto odda hołd setkom najmłodszych ofiar nazizmu.

Oskarżony twierdzi, że ma kłopoty z pamięcią. Zdążył już jednak udzielić wywiadu telewizyjnego, w którym mówił o przeszłości. Po tej rozmowie Grossa obwiniono o symulowanie choroby umysłowej i fizycznej. Pierwsze powództwo w tej sprawie wniesiono przeciwko niemu już w 1981 r., jednak lekarz nie został oskarżony. Teraz biegli czekają na wyniki jego badań, by proces mógł toczyć się dalej. Rezultaty ekspertyzy są spodziewane w ciągu najbliższego miesiąca.

Gross zrobił po wojnie błyskotliwą karierę jako ławnik sądowy. Został członkiem Partii Ludowo-Demokratycznej i przewodniczył jednej z ważniejszych organizacji naukowych. Teraz partia jest oskarżana o krycie Grossa.(kar)

d1rks2o

Podziel się opinią

Share
d1rks2o
d1rks2o
Więcej tematów