Trwa ładowanie...
d49xvbw
Dziennik PolskiZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Austria nie daruje polskim kierowcom żadnego mandatu

W zastraszającym tempie rośnie liczba Polaków, na których austriaccy policjanci zamierzają nałożyć kary za złamanie w ich kraju przepisów ruchu drogowego - pisze "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Austria nie daruje polskim kierowcom żadnego mandatu
(WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski)
d49xvbw

Od maja do lipca funkcjonariusze z Austrii pytali polskie służby o dane ponad 21 tys. kierowców, którym chcieli wlepić mandat. Ale już przez sierpień ta liczba wzrosła do ponad 190 tys. - wylicza gazeta.

Austriacy od dawna słyną z braku tolerancji dla kierowców z zagranicy, którzy łamią przepisy - mówi ekspert ds. transportu Marek Wieczorek. Dotąd karali jednak tylko rażąco naruszających prawo; teraz widać, że nie zamierzają podarować żadnego mandatu - podkreśla.

A mowa o niemałych kwotach - najwyższy mandat w Austrii sięga 300 euro, tj. ok. 1200 zł, dla porównania w Polsce to 500 zł.

d49xvbw

O dane polskich kierowców częściej pytają też inne kraje, ale zdecydowanie rzadziej niż Austriacy - drugie Niemcy pytały o 7,5 tys. Polaków, a trzecia Litwa o 4,4 tys.

W ten sposób Austriacy chcą ograniczyć u siebie ruch drogowy; uważają, że jako kraj tranzytowy są rozjeżdżani przez europejskich kierowców - wyjaśnia dr Michał Beim, ekspert ds. transportu z Instytutu Sobieskiego. I kierowców ze wszystkich krajów karzą równie surowo - dodaje.

d49xvbw

Podziel się opinią

Share

d49xvbw

d49xvbw
Więcej tematów