Trwa ładowanie...
d3bxgrq

Austria chce wysłać wojsko do ochrony granicy przed imigrantami

• Min. obrony Austrii: wkrótce zaostrzymy kontrole na granicy
• Żołnierze wesprą pograniczników na przełęczy Brenner
• Minister zaapelował też o wykorzystanie wojska do ochrony zewnętrznej granicy UE
• Od początku roku przez centralny szlak prowadzący przez Morze Śródziemne do Europy przybyło 16 tys. osób, z czego 5 tys. w tylko w zeszłym tygodniu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy z Austrii przewiezieni do niemieckiego Passau pod koniec 2015 r.
Uchodźcy z Austrii przewiezieni do niemieckiego Passau pod koniec 2015 r. (PAP/EPA, Fot: Sebastian Kahnert)
d3bxgrq

Minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil zapowiedział w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" wysłanie wojska do ochrony granic przed nielegalnymi imigrantami; zaproponował też utworzenie przez UE "cywilno-wojskowej misji" w celu wsparcia Grecji.

- Austria zaostrzy wkrótce kontrole swojej granicy, ponieważ granice zewnętrzne Unii Europejskiej nadal nie są jeszcze skutecznie strzeżone. Oznacza to wprowadzenie zaostrzonych kontroli granicznych na przełęczy Brenner, także z udziałem żołnierzy - powiedział Doskozil niemieckiej gazecie.

Jego zdaniem poprawienie skuteczności kontroli granicznych jest także w interesie Niemiec. Wśród powodów zaostrzenia kontroli austriacki polityk wymienił ewentualne następstwa porozumienia UE-Turcja przewidującego zamknięcie szlaku bałkańskiego. Doskozil obawia się, że najbliższych tygodniach migranci będą w coraz większym stopniu wykorzystywali szlaki zastępcze, w tym trasę przez Morze Śródziemne.

d3bxgrq

Szef austriackiego resortu obrony zwrócił uwagę, że od początku roku przez centralny szlak prowadzący przez Morze Śródziemne do Europy przybyło 16 tys. osób - o 44 proc. więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. - Tylko w zeszłym tygodniu tą drogą przybyło 5 tys. uchodźców. Gdy pogoda się poprawi, liczby skoczą do góry. Przemytnicy już się do tego przygotowują - podkreślił austriacki polityk.

Doskozil zaapelował o wykorzystanie wojska do ochrony zewnętrznej granicy UE. - Dysponujemy w Europie niewykorzystanymi rezerwami, które powinniśmy uruchomić - uważa. - Proponujemy utworzenie cywilno-wojskowej misji UE, która wsparłaby Frontex na odcinkach granicy zewnętrznej tam, gdzie jest to konieczne - w Grecji, Bułgarii czy też we Włoszech - wyjaśnił austriacki socjaldemokrata.

Zapowiedział, że przedstawi swoją propozycję na najbliższym spotkaniu ministrów obrony krajów UE. Austriacki polityk twierdzi, że dla swego pomysłu uzyskał już poparcie kilku stolic europejskich.

Rząd Niemiec jest przeciwny podejmowaniu przez kraje UE jednostronnych decyzji dotyczących kontroli granic. Kanclerz Angela Merkel uważa, że decyzje powinny zapadać w gronie wszystkich 28 krajów UE. Podejmowane na własną rękę decyzje o zamknięciu granic mają jej zdaniem negatywne skutki dla Grecji.

d3bxgrq

Podziel się opinią

Share
d3bxgrq
d3bxgrq
Więcej tematów