PolskaAukcja obrazu; dochód na odbudowę kościoła św. Katarzyny

Aukcja obrazu; dochód na odbudowę kościoła św. Katarzyny

Za 14,1 tys. zł została sprzedana na
aukcji internetowej akwarela Otto Herdemertensa przedstawiająca
gdański kościół św. Katarzyny. Pieniądze zasilą fundusz na
odbudowę i renowację świątyni zniszczonej w pożarze.

Aukcja obrazu; dochód na odbudowę kościoła św. Katarzyny
Źródło zdjęć: © PAP

13.01.2009 | aktual.: 14.01.2009 09:30

Akwarelę wystawiło na aukcję Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które pomaga gospodarzom kościoła św. Katarzyny (zakonowi karmelitów) w przeprowadzaniu prac przy remontowaniu zniszczonej świątyni.

Obraz nabył uczestnik aukcji o nicku "KUZYNHJM". - Znamy już personalia tej osoby, poprosiła nas ona jednak, by ich nie ujawniać. Mogę jedynie powiedzieć, że osoba ta pochodzi z Trójmiasta - powiedziała rzeczniczka muzeum, Monika Krygier.

Akwarelę przedstawiającą gdański kościół św. Katarzyny namalował mieszkający w tym mieście przed II wojną światową Otto Herdemertens (1891-1960). Muzealnicy nie wiedzą, kiedy dokładnie powstała praca. Przyjechała ona do Gdańska na wystawę, na której prezentowana była twórczość Herdemertensa (w tym inne prace ukazujące przedwojenny Gdańsk).

Syn artysty, który pomagał przy organizacji gdańskiej wystawy ojca, zaproponował, aby muzeum sprzedało akwarelę przedstawiającą kościół św. Katarzyny i uzyskane w ten sposób środki wydało na remont świątyni.

- Chcemy odnowić za nie jakiś konkretny element kościoła. Może będzie to np. renowacja jakiegoś obrazu czy innego zabytku - powiedział dyrektor muzeum, Adam Koperkiewicz.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Trzy mniejsze dachy - nad prezbiterium - udało się odbudować już w 2006 roku. Budowę dachu nad korpusem głównym świątyni zakończono w grudniu ub.r. Wiosną ma się rozpocząć renowacja elewacji kościelnej wieży, której ściany zostały poważnie uszkodzone przez ogień.

Ta część prac pochłonie w sumie ok. 7 mln zł, pochodzących głównie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (4,9 mln zł) oraz od samorządu Gdańska (ok. 1,8 mln zł).

Po zakończeniu renowacji elewacji wieży, trzeba będzie jeszcze odbudować hełm wieży oraz przeprowadzić osuszanie i renowację murów świątyni zniszczonych przez ogień i wodę, którą strażacy gasili pożar. Konserwacji będą wymagały także zabytki ewakuowane z kościoła.

Od listopada 2007 roku w gdańskim sądzie toczy się proces szefa firmy, która w momencie wybuchu pożaru wykonywała na dachu świątyni prace dekarskie. Według prokuratury, to właśnie w trakcie tych prac został zaprószony ogień. Mężczyźnie, któremu postawiono zarzut nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, grozi do pięciu lat więzienia.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego budowa sięga lat 30. XIII wieku. W XIV wieku świątynia została znacznie rozbudowana. W 1945 roku uległa zniszczeniu, po którym ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza.

W liczącej (wraz z hełmem) 76 metrów wysokości wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych z sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)