Trwa ładowanie...
d2zk4o3

Atomowy prezent Rosji dla Iranu na Nowy Rok

Rosja zamierza uruchomić reaktor w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze w marcu 2010 roku, na irański Nowy Rok - podała agencja Reutera, powołując się na źródła związane z projektem. Moskwa wykorzystuje elektrownię do wpływania na Teheran, oskarżany przez kraje zachodnie o próbę budowy broni atomowej.

Share
d2zk4o3

Według pragnących zachować anonimowość źródeł, Rosja twierdzi, że siłownia będzie gotowa do działania w drugiej połowie marca przyszłego roku na irański Nowy Rok, czyli Nouruz.

Rosja planowała jeszcze w tym roku uruchomić reaktor w Buszerze, lecz w listopadzie ogłosiła, że z powodów technicznych nie wywiąże się z tego terminu.

Cywilny charakter elektrowni

Rosja rozpoczęła dostawy paliwa nuklearnego do elektrowni w Buszerze pod koniec 2007 roku i ukończyła dostawy rok później. Kontrakt ten był oceniany na miliard dolarów. Zdaniem Waszyngtonu i Moskwy dzięki temu odpadła potrzeba prowadzenia przez Iran własnego programu nuklearnego.

Rosja twierdzi, że elektrownia ma charakter czysto cywilny i nie może być wykorzystana do budowy broni atomowej, ponieważ Iran zwróci wszystkie zużyte w reaktorze rdzenie paliwowe do Rosji.

d2zk4o3

Podziel się opinią

Share
d2zk4o3
d2zk4o3
Więcej tematów