Atak zimy w Polsce. Gigantyczne śnieżyce, paraliż na niektórych drogach

Atak zimy w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia od pierwszego do trzeciego stopnia dla południa kraju. W godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowane są silniejsze opady śniegu również w innych częściach Polski. Poważne utrudnienia występują w miastach, na drogach ekspresowych i szlakach turystycznych.

Zima wkroczyła do Polski
Zima wkroczyła do Polski
Źródło zdjęć: © X | Sieć obserwatorów burz
Adam Zygiel

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl

W nocy z piątku na sobotę na południu Polski pojawiły się obfite opady śniegu. Na terenie powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i Nowego Sącza w Małopolsce oraz w powiatach jasielskim, krośnieńskim, Krośnie, sanockim, rzeszowskim, Rzeszowie, przeworskim, łańcuskim i leżajskim na Podkarpaciu IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia.

Na Podkarpaciu wszystkie drogi są przejezdne, jednak kierowcom jazdę utrudnia padający śnieg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W nocy sprzęt do zimowego utrzymania wyjeżdżał 264 razy" - poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie odnotowano na razie poważniejszych zdarzeń. W Nowej Dębie na drodze krajowej nr 9 samochód ciężarowy wpadł do rowu i zablokował trasę, jednak utrudnienia szybko usunięto.

Paraliż na zakopiance

Problemy z jazdą doskwierają także kierowcom w Małopolsce, którzy jadą zakopianką pomiędzy Krakowem a Nowym Targiem. Na górskim odcinku drogi pod Tatry samochody ciężarowe nie radzą sobie na śliskiej nawierzchni i tworzą się korki. Na wysokości Głogoczowa ciężarówka wjechała w barierki.

W samym Krakowie na ulice wyjechało 265 pługów i solarek. Magistrat apeluje, by mieszkańcy powstrzymali się od wyjeżdżania samochodami.

Na szlakach zalega śnieg

Służby ostrzegają też turystów, którzy zamierzają się udać w góry. Na szlakach zalega śnieg, a niski pułap chmur ogranicza widzialność i orientację w terenie.

Na Kasprowym Wierchu jest 77 cm śniegu, z kolei w Beskidach pokrywa śnieżna wynosi około 50 cm.

Ratownicy zaznaczają, że poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC - to jest detektor, sonda i łopatka.

Po południu sypnie na Mazowszu i w Małopolsce

To nie koniec silnie zimowej aury. Spodziewane są bowiem kolejne opady.

W większości powiatów Małopolski oraz dwóch powiatach Mazowsza (lipskim i zwoleńskim) w godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowany jest wzrost natężenia opadów śniegu.

Czytaj więcej:

Źródło: WP/PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (259)