PolitykaAtak terrorystyczny w Paryżu. Mariusz Błaszczak: Polska nie jest zagrożona

Atak terrorystyczny w Paryżu. Mariusz Błaszczak: Polska nie jest zagrożona

Polacy nie mają powodu do obaw przed atakiem terrorystycznym - zapewnił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówiąc, że nasz kraj nie jest zagrożony zamachem. Szef MSWiA skomentował w ten sposób incydent terrorystyczny, do którego doszło w piątek przed Luwrem w Paryżu.

Atak terrorystyczny w Paryżu. Mariusz Błaszczak: Polska nie jest zagrożona
Źródło zdjęć: © Newspix | Jakub Nicieja

03.02.2017 | aktual.: 03.02.2017 14:25

W piątkowy poranek mężczyzna z maczetą zaatakował patrol żołnierzy w pobliżu Luwru. Napastnik, który krzyczał "Allahu Akbar" lekko zranił jednego z wojskowych, a sam został ciężko postrzelony przez drugiego żołnierza. Władze określiły incydent mianem terrorystycznego.

Odnosząc się do tej sprawy Mariusz Błaszczak zapewnił w Polskim Radiu, że Polska nie jest zagrożona podobnymi atakami. - Ataki terrorystyczne to plaga Francji, Niemiec, Belgii. Zresztą we Francji mamy stan wyjątkowy z powodu tego, że wcześniej do zamachów terrorystycznych dochodziło - powiedział minister.

Szef MSWiA podkreślił, że za monitorowanie bezpieczeństwa odpowiedzialne jest m.in. centrum antyterrorystyczne w ABW. - Trzymamy rękę na pulsie - zapewnił. - Przygotowaliśmy Polskę na to, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Wprowadziliśmy ustawę antyterrorystyczną, która daje realne, skuteczne narzędzie przeciwdziałania groźnym sytuacjom - dodał.

Ustawa o cudzoziemcach

Błaszczak odniósł się także do projektu nowelizacji ustawy dotyczącej cudzoziemców w obliczu kryzysu migracyjnego. Jak mówił, projekt jest gotowy do uzgodnień ministerialnych. - Wyciągamy wnioski z kryzysów migracyjnych. Węgrzy po kryzysie z 2015 r. wprowadzili takie procedury graniczne - dodał.

Podkreślił, że W Polsce zażegnano "niebezpieczeństwo wprowadzenia" kryzysu migracyjnego. - To było pod koniec sierpnia ubiegłego roku, kiedy na granicy polsko-białoruskiej zebrało się tysiące emigrantów ekonomicznych z Azji, którzy próbowali przeforsować polską granicę - stwierdził. Podkreślił, że udało się zażegnać niebezpieczeństwo m.in. dzięki stanowczej postawie straży granicznej.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie trybu granicznego i dotyczy m.in. osób, które chciałyby przekroczyć granice Polski bez dokumentów.

Zobacz także
Komentarze (18)