Trwa ładowanie...
d49et23

Atak na system teleinformatyczny Polskich Linii Lotniczych LOT

Kilkanaście rejsów polskiego przewoźnika PLL LOT zostało odwołanych z powodu awarii systemu informatycznego, wywołanej atakiem na naziemne systemy IT - poinformowała spółka. Utrudnienia dotknęły ponad 1,4 tys. pasażerów. Sytuacja została już opanowana. Sprawą zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i ABW.

Share
d49et23

- Był to cyberatak na jeden z systemów naziemnych. Nie można mówić teraz o ataku hakerskim, bo wtedy wskazywalibyśmy grupę sprawców, a my nie wiemy jeszcze, kto za tym stał - powiedział w TVP Info p.o. rzecznika PLL LOT Adrian Kubicki.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację o ataku na PLL LOT. - Szef ABW natychmiast polecił skierować wszelką pomoc w wyjaśnieniu całej sytuacji - powiedział rzecznik ABW płk Maciej Karczyński.

"Dzisiaj popołudniu LOT stał się przedmiotem ataku teleinformatycznego na naziemne systemy IT. W związku z tym nie możemy przygotowywać planów lotu, a więc samoloty nie mogą wylecieć z Warszawy" - napisano. Zapewniono, że samolotom, które są w powietrzu, nic nie zagraża.

d49et23

Dzisiaj popołudniu LOT stał się przedmiotem ataku teleinformatycznego na naziemne systemy IT. W związku z tym nie możemy...

W związku z awarią odwołano już kilkanaście rejsów krajowych i zagranicznych, a kilka kolejnych jest opóźnionych.

Linie LOT poinformowały, że pasażerami na lotnisku opiekuje się Mobilny Zespół Opieki Pasażera.

d49et23

Informujemy, że ze względu na awarię systemu informatycznego odwołane zostały następujące rejsy:WAW-HAM LO 393, ...

Jak powiedział w TVN24 przedstawiciel prasowy PLL LOT Adrian Kubicki, utrudnienia dotknęły ponad 1,4 tys. osób. - Pasażerowie mają zapewnione jedzenie, wodę. Ci, który będą wylatywać jutro, będą mieli zapewniony hotel - dodał.

Według Polsat News, rejsy krajowe będą realizowane komunikacją naziemną.

d49et23

"Sytuacja już opanowana"

Tymczasem na swojej stronie PLL LOT zapewniły, że "sytuacja po ataku teleinformatycznym została opanowana". "Staramy się jak najszybciej przywrócić regularność rejsów. Nasze centrum operacyjnej już bez problemu przygotowuje plany rejsów. Postaramy się zapewnić jak największej liczbie pasażerów informację i kontynuację rozpoczętych podróży" - napisano w komunikacie.

Jak poinformował Adrian Kubicki, rozpoczęły się już boardingi, pierwsze samoloty powoli już zaczynają startować z lotniska. - Wciąż opiekujemy się pasażerami, których loty zostały odwołane - dodał.

- Pasażerowie opóźnionych rejsów powinni natomiast jak najszybciej znaleźć się na pokładzie - powiedział Kubicki.

d49et23

Podziel się opinią

Share
d49et23
d49et23
Więcej tematów