Atak na Polski Dom w Jerozolimie. MSZ reaguje
Dom Polski w Jerozolimie został zdewastowany. Służby zatrzymały kilku podejrzanych. Polski MSZ wydał w tej sprawie oświadczenie. "Liczymy na to, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, że podobne ataki nie będą się powtarzać" - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
16.07.2023 | aktual.: 16.07.2023 18:36
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać rozbite donice, zniszczone drzwi i zdewastowane wejście do Nowego Domu Polskiego w Jerozolimie. To klasztor polskich elżbietanek.
"Polska jest głęboko zaniepokojona powtarzającymi się fizycznymi atakami na pielgrzymów i członków zakonu sióstr elżbietanek (Nowego Domu Polskiego) w Jerozolimie. Liczymy, że odpowiednie władze izraelskie odpowiednio zareagują" - napisała Ambasada RP w Jerozolimie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Izraelska policja zatrzymała czterech podejrzanych o wandalizm. To mieszkańcy Jerozolimy. Dwóch mężczyzn w wieku 18 i 24 lat zostało doprowadzonych na przesłuchanie. Służby podkreślają, że niszczenie instytucji religijnych traktują "niezwykle poważnie".
"MSZ docenia szybką reakcję władz Państwa Izrael i zatrzymanie podejrzanych. Liczymy na to, że sprawcy ataków zostaną ukarani - a chrześcijanie w Jerozolimie będą należycie chronieni" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Seria ataków w Jerozolimie
Na Starym Mieście w Jerozolimie nastąpił w ostatnim czasie wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów.
W maju podczas demonstracji ortodoksyjnych Żydów przeciwko wydarzeniu z udziałem chrześcijan na Starym Mieście sfilmowany został wiceburmistrz Jerozolimy Arieh King, jak wraz z innymi osobami krzyczał: "Misjonarze wracajcie do domu!". Izraelskie MSZ, odnosząc się do tego protestu, potępiło "wszelkie szkody dla wolności wyznania i kultu w Jerozolimie".
W ubiegłą niedzielę prezydent Izraela Izaak Herzog potępił nasilające się ataki na chrześcijan w Izraelu, a zwłaszcza w Jerozolimie, nazywając je "prawdziwą hańbą", a w czerwcu główny sefardyjski rabin Jerozolimy Szlomo Amar potępił nękanie chrześcijan stwierdzając, że "takie zachowanie jest surowo zabronione".
Czytaj więcej:
Źródło: WP/PAP