Atak na elektrownię atomową w Czarnobylu. Rosja zaprzecza

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył jakoby to rosyjski dron uderzył w sarkofag w elektrowni atomowej w Czarnobylu. - Rosyjskie Siły Zbrojne tego nie robią - kategorycznie zaprzeczył.

Rosja zaprzecza, że to ich dron uderzył w elektrownię atomową w Czarnobylu
Rosja zaprzecza, że to ich dron uderzył w elektrownię atomową w Czarnobylu
Źródło zdjęć: © East News, X
Tomasz Waleński

Wojna w Ukrainie. Śledź najnowsze informacje w naszej RELACJI NA ŻYWO

Uwaga! Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej oraz przebiegu wojny, które podają rosyjskie media i białoruskie media państwowe, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski dron, wyposażony w ładunek wybuchowy, uderzył w sarkofag nad zniszczonym w katastrofie w 1986 r. reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zapewnił, że nie doszło do wzrostu promieniowania, a pożar, który wybuchł po eksplozji, został ugaszony.

Rosja jednak wszystkiemu zaprzecza. - Rosyjskie Siły Zbrojne tego nie robią. Najprawdopodobniej mówimy o kolejnej prowokacji, manipulacji. To jest dokładnie to, co reżim kijowski uwielbia i czasami nie waha się robić - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja w Czarnobylu. Moment uderzenia Rosjan w sarkofag

MAEA reaguje na atak

Do zdarzenia odniosła się Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), która także uspokoiła, że poziom promieniowania pozostaje normalny.

"Poziom promieniowania wewnątrz i na zewnątrz (sarkofagu) pozostaje normalny i stabilny. Nie zgłoszono żadnych ofiar" – przekazała MAEA w komunikacie opublikowanym na portalu X.

Agencja potwierdziła, że dron uderzył w sarkofag. Jak oświadczył dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, incydent w Czarnobylu i niedawny wzrost aktywności wojskowej wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na południu Ukrainy świadczą o utrzymujących się zagrożeniach dla bezpieczeństwa jądrowego.

Źródło: TASS/RIA/Wiadomości WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieczarnobylukraina

Wybrane dla Ciebie