Źródła wojskowe: Atak na amerykańską bazę. "Wiele rakiet"

W pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie wystrzelono wiele rakiet z wyrzutni Katiusza. Przynajmniej dwie zostały skierowane na bazę wojskową, gdzie znajdują się oddziału USA - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek agencja Reutera, opierając się na informacjach od dwóch irackich źródeł wojskowych.

Amerykańska baza w Bagdadzie
Amerykańska baza w Bagdadzie
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
oprac. PC

Ze wstępnych informacji wynika, że system obrony przeciwlotniczej zdołał przechwycić rakiety. Wstępne dochodzenie ujawniło, że wystrzelono łącznie trzy rakiety, z których jedna upadła blisko obiektów używanych przez irackie jednostki antyterrorystyczne, powodując pożar i uszkadzając kilka pojazdów, jednak bez ofiar w ludziach - podała za irackimi źródłami wojskowymi agencja Reutera.

Źródła przekazały, że co najmniej dwie rakiety zostały odpalone z wyrzutni Katiusza w kierunku bazy wojskowej, w której stacjonują siły amerykańskie.

"Jednak przedstawiciel USA zaprzeczył doniesieniom, jakoby celem ataku były amerykańskie siły zbrojne" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie ukryli się w lesie. Decyzja mogła być tylko jedna

W sieci pojawiły się nagrania z incydentu. Według niepotwierdzonych doniesień wystrzelone zostały cztery rakiety w pobliżu amerykańskiej bazy: obrona przeciwlotnicza USA przechwyciła dwie, jedna miała wylądować na terenie Irackiej Służby Antyterrorystycznej (ICTS), a czwarta uderzyła w cysternę z paliwem, powodując eksplozję i pożar.

Incydent przypomniał o rosnącym napięciu na Bliskim Wschodzie, w związku z czym pojawiły się spekulacje, czy Iran i wspierane przez niego grupy spełnią groźby odwetu po serii ataków Izraela na Liban i Hezbollah wspierany przez Iran.

Reuters przypomniał również, że 11 września miał miejsce atak na amerykańską placówkę dyplomatyczną w Bagdadzie. Na szczęście wtedy też nie było informacji o ofiarach.

W Iraku stacjonuje około 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Aktywne są także grupy bojowników sympatyzujące z Iranem, które od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy w październiku 2023 roku, wielokrotnie przeprowadzały ataki na amerykańskie siły rozmieszczone na Bliskim Wschodzie.

Czytaj także:

Źródło: Reuters, PAP, X

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (81)