Trwa ładowanie...

Atak elektromagnetyczny, którego nie było? CIA ujawnia wyniki badań "syndromu hawańskiego"

W zeszły czwartek "New York Times", powołując się na analizy CIA, opublikował raport na temat tzw. "syndromu hawańskiego", czyli tajemniczego schorzenia, które trapiło od kilku lat jego dyplomatów i agentów. - Większość przypadków tzw. syndromu hawańskiego wynikało z warunków środowiskowych, nierozpoznanych chorób lub stresu. Zdecydowanie mniej możliwym scenariuszem jest ingerencja podmiotów zagranicznych - napisał dziennik.

Share
Hotel Nacional w Hawanie - tutaj po raz pierwszy miało dojść do "ataku elektromagnetycznego" Hotel Nacional w Hawanie - tutaj po raz pierwszy miało dojść do "ataku elektromagnetycznego" Fot: ADALBERTO ROQUE
d4jf652

- Większość z badanych tysiąca przypadków "syndromu hawańskiego" da się wyjaśnić i mało możliwy jest udział Rosji lub innych podmiotów zagranicznych w ich wywołaniu - twierdzą przedstawiciele CIA.

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza nadal bada ponad 20 przypadków, które mogłyby rzucić nowe światło na ewentualne działania obcych służb w wywołaniu schorzeń, jakie dotknęły dyplomatów USA m.in. na placówkach w Wiedniu, Paryżu, Genewie czy Hawanie.

Czym jest "syndrom hawański"?

Syndrom hawański to zespół dolegliwości, głównie o charakterze neurologicznym, takich jak migreny, problemy ze słuchem, zawroty głowy i zaburzenia snu oraz pamięci. Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie zbadane, niektórzy uważają, że syndrom jest wywoływany przez ataki przeprowadzane za pomocą kierowanych fal elektromagnetycznych. W 2016 roku na różne dolegliwości neurologiczne zaczęli się skarżyć amerykańscy dyplomaci pracujący w stolicy Kuby, stąd nazwa syndromu.

d4jf652

- Doszliśmy co prawda tylko do wstępnych wniosków, jednak będziemy kontynuować pracę nad badaniem tych przypadków i zapewnimy najlepszą możliwą opiekę zdrowotną tym, którzy będą tego potrzebować - zapewnił cytowany przez "NYT" dyrektor CIA William Burns.

Źródło: PAP/NYT

Konflikt Rosja-Ukraina. Mieszkańcy wsi zajętej przez separatystów: chcemy mówić po rosyjsku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jf652
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf652
d4jf652
Więcej tematów