Trwa ładowanie...
d20g0i0

Astronomowie poznają księżyce Urana

Międzynarodowy zespół astronomów pod
kierownictwem Apostolosa Christou z Armagh Observatory w Wielkiej
Brytanii zaobserwował przejście jednego z księżyców Urana na tle
drugiego. Jest to pierwsza obserwacja tego typu.

d20g0i0
d20g0i0

Obserwacja została wykonana w nocy z 4 na 5 maja 2007 roku przez Marton Hidas i Tima Browna z Las Cumbres Observatory Global Telescope Network z siedzibą w Santa Barbara w Kalifornii. Astronomowie wykorzystali zdalnie sterowany teleskop Faulkes Telescope South znajdujący się w australijskim Siding Spring Observatory. Obserwacje wykonane przez naukowców z Kalifornii są częścią programu naukowego realizowanego wspólnie przez LCOGT, Siding Spring Observatory, Armagh Observatory i Cardiff University.

Okultacja, czyli przejście jednego satelity przed drugim oraz zaćmienie, gdy cień jednego z ciała pada na drugie, to towarzyszące sobie zjawiska powalające bardzo precyzyjnie określić pozycje obu obiektów. Do okultacji i zaćmień dochodzi jednak bardzo rzadko. W systemie Urana takie zjawisko występuję co 42 lata i, jak dotąd, nikomu nie udało się go zaobserwować.

Astronomom z LCOGT zaobserwowali przejście Oberona przed tarczą Umbriel. Oberon zaćmił Umbriel, co w konsekwencji spowodowało spadek łącznej jasności obu satelitów o jedną trzecią. Uzyskane wyniki pozwolą sprawdzić dotychczasowy model ruchu księżyców, wyznaczyć ich masy i określić rodzaj powierzchni. Badania mogą przynieść najwięcej nowych informacji o systemie Urana od czasu przelotu sondy Voyager 2 koło planety w 1986 roku.

Kampania obserwacyjna okultacji i zaćmień będzie kontynuowana przez LCOGT do 2008 roku w ramach programu naukowego, jednak w proces analizy danych będą również zaangażowani uczniowie biorący udział w programie edukacyjnym LCOGT, w tym najprawdopodobniej również uczniowie z polskich szkół, którzy biorą udział w programie od września 2005 roku.

Polska jest pierwszym po Wielkiej Brytanii krajem biorącym udział w programie edukacyjnym sieci LCOGT, w którym uczniowie mają dostęp do zdalnie sterowanych, profesjonalnych instrumentów obserwacyjnych. Program jest koordynowany w Polsce przez British Council, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, projekt EU-HOU i portal Astronomia.pl.

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj