Trwa ładowanie...
d10q97p

Astronautka NASA przeszła do historii. Była zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i w głębinach Rowu Mariańskiego

Kathy Sullivan przeszła do historii. Jest pierwszą astronautką NASA, która była zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i w głębinach Rowu Mariańskiego.
Share
Astronautka NASA Kathy Sullivan nurkowała w głębinach Rowu Mariańskiego
Astronautka NASA Kathy Sullivan nurkowała w głębinach Rowu MariańskiegoŹródło: Getty Images
d10q97p

NASA. Kathy Sullivan przeszła do historii

Kathy Sullivan jest pierwszą osobą w historii, która była zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i w głębinach Rowu Mariańskiego. Jak informuje CNN, tylko osiem osób dotarło do tego drugiego miejsca, a ponad 550 odwiedziło kosmos. Sullivan jest jedną z nich. Sullivan brała udział w ekspedycji pierścienia ognia, zorganizowanej przez specjalnie wyspecjalizowaną firmę przygodową EYOS Expeditions.

- Zobaczenie osobiście Rowu Mariańskiego, to coś niesamowitego. To robi różnic. Żaden szanujący się biolog morski nie byłby w stanie odmówić zaproszenia do udziału w tej misji - cytuje Sullivan CNN Travel. Przed nurkowaniem w głębinach Rowu Mariańskiego Sullivan przeszła profesjonalne szkolenie, by sprostać trudnej misji.

d10q97p

Rów Mariański. Gdzie jest?

Rów Mariański to najgłębszy znany rów oceaniczny na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na południowy wschód od Marianów. Ciągnie się łukiem o długości blisko 2000 km. Jest miejscem, gdzie ścierają się dwie płyty: pacyficzna i filipińska. Według ostatnich pomiarów głębokość rowu wynosi 10 994 m.

Pierwszego zanurzenia jednostki załogowej od 50 lat przy użyciu jednoosobowego batyskafu Deepsea Challenger na głębokość 10 898 metrów dokonał 26 marca 2012 kanadyjski reżyser i oceanograf James Cameron.

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby w głębinach Rowu Mariańskiego nurkowała osoba, która była w przestrzeni kosmicznej.

d10q97p

Zobacz wideo: Dodatek solidarnościowy. Leszek Balcerowicz docenia pomysł, ma jedno "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10q97p

Podziel się opinią

Share
d10q97p
d10q97p
Więcej tematów