Trwa ładowanie...

Asfaltowa droga w Puszczy Białowieskiej – wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej

Po zakończeniu okresu lęgowego zwierząt Lasy Państwowe rozpoczęły prace przy budowie asfaltowej drogi w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy alarmują, że jest to jawne złamanie prawa międzynarodowego.

Share
Asfaltowa droga w Puszczy Białowieskiej – wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej
Źródło: East News
d3u48q6

Do puszczy Białowieskiej po raz kolejny wjechał ciężki sprzęt

Asfalt ma pojawić się na drodze Narewkowskiej, która prowadzi przez Puszczę Białowieską do wsi Narewka. Początkowo prace miały rozpocząć się 1 lipca 2018 roku, ale wówczas roboty zablokowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Organizacja złożyła skargę do Komisji Europejskiej, a ta zwróciła się o wstrzymanie prac na czas rozpatrzenia sprawy.

Obecnie prace ruszyły mimo braku informacji ze strony Komisji Europejskiej.

Puszcza Białowieska będzie miała nową, asfaltową drogę.

Droga w Puszczy Białowieskiej wzbudza wiele kontrowersji. UNESCO określiło, że jakość dróg na terenie Puszczy Białowieskiej nie powinna być podwyższana, jako że teren jest obszarem Światowego Dziedzictwa. Ekolodzy również protestują, jako że droga leży w obszarze Natura 2000 – przecina szlaki migracyjne łosi i dzików.

d3u48q6

"Jeśli będziemy mieli asfalt położony na tej drodze, to jest wyraźne złamanie uzgodnień. To złamanie prawa międzynarodowego, które również nas obowiązuje" - powiedział profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

"Nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Komisji Europejskiej, przesłaliśmy pytania i nie ustosunkowała się ona w tej sprawie, więc zgodnie z harmonogramem prowadzimy dalej prace przy remoncie drogi" - tłumaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Lasy Państwowe podkreślają, że droga jaka powstaje w Puszczy Białowieskiej nie będzie asfaltowa – nawierzchnia będzie wykonana z tworzywa emulsyjno-minerałowego.

d3u48q6

Podziel się opinią

Share
d3u48q6
d3u48q6
Więcej tematów