PolskaAsesor komorniczy, który zajął ciągnik, chory - nie stawi się w komisji

Asesor komorniczy, który zajął ciągnik, chory - nie stawi się w komisji

Komornicza komisja dyscyplinarna, mająca w środę badać sprawę asesora komorniczego, który zajął ciągnik rolnikowi bez długów, nie będzie mogła wszcząć postępowania, bo otrzymała od asesora zwolnienie lekarskie - poinformował samorząd komorników.

Asesor komorniczy, który zajął ciągnik, chory - nie stawi się w komisji
Źródło zdjęć: © Fotolia

10.02.2015 | aktual.: 10.02.2015 17:20

- To uniemożliwia rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciw Michałowi K. Kolejne posiedzenie Komisji Dyscyplinarnej odbędzie się za miesiąc - powiedziała Monika Janus z biura prasowego Krajowej Rady Komorniczej.

W listopadzie 2014 r. asesor Michał K. działał w zastępstwie komornika z kancelarii przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście i dokonał zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy, który nie miał żadnych długów.

Śledztwo w sprawie tego zajęcia, a także dokonanego przez tego samego asesora komorniczego zajęcia samochodu przedsiębiorcy z Gostynina oraz czterech pojazdów właścicielki firmy w Sieradzu, prowadzi Prokuratura Rejonowa w Mławie. W każdym z tych przypadków doszło do zajęcia pojazdów osób, które nie były dłużnikami, zaś pojazdy były sprzedawane komisowo. Prokuratura zapowiadała niedawno, że chce stawiać zarzuty asesorowi, ale nie może tego uczynić z uwagi na jego zwolnienie lekarskie. Prowadzący śledztwo uznają je za rozwojowe - wpływają nowe zawiadomienia od pokrzywdzonych.

Asesor Michał K., decyzją ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, jest zawieszony w czynnościach. W resorcie prowadzone jest też postępowanie badające działalność komornika, w zastępstwie którego działał asesor - i czterech pozostałych asesorów z łódzkiej kancelarii. Grabarczyk skierował też wniosek dyscyplinarny do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej (KRK) z żądaniem skreślenia Michała K. z wykazu asesorów komorniczych.

KRK z własnej inicjatywy, a także na wniosek prokuratury, prowadzi lustrację postępowań komorniczych w tej właśnie kancelarii w okresie od 2013 r. Chodzi o postępowania, w których dokonywano zajęć ruchomości, a następnie ich sprzedaży w trybie umowy komisowej, a nie powszechniej stosowanej licytacji. - Wizytacja w kancelarii już się zakończyła, sporządzany jest protokół pokontrolny, który wkrótce będzie gotowy - dodała Janus.

Przypadek komorniczego zajęcia ciągnika dotyczy rolnika z miejscowości Kulany pod Mławą. Mężczyzna stracił pojazd o wartości ok. 100 tys. zł w ramach postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, którym - jak się okazało - był sąsiad. Po zabraniu ciągnika, na wniosek wierzyciela, maszyna trafiła do komisu, gdzie została sprzedana za ok. 40 tys. zł. Poszkodowany rolnik skierował do Sądu Rejonowego w Mławie wniosek o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Zanim wniosek został rozpatrzony, traktor został już sprzedany.

W związku ze sprawą w połowie stycznia Rada Izby Komorniczej w Łodzi po wysłuchaniu wyjaśnień asesora Michała K. zdecydowała o skierowaniu przeciwko niemu wniosku do komisji dyscyplinarnej przy KRK. Jak mówiła wtedy rzeczniczka KRK Monika Janus, komornik nie czekając na zamknięcie procedury odszkodowawczej prowadzonej przez zakład ubezpieczeniowy w sprawie szkody wyrządzonej przez asesora, kupił nowy ciągnik dla rolnika spod Mławy i jest on gotowy do odbioru.

Według pełnomocnika poszkodowanego rolnika, mecenasa Lecha Obary, działania asesora Michała K. przy zajęciu ciągnika były bezprawne. Według niego przyjęcie odkupionego ciągnika to "propozycja warta uwagi", ale - jak zaznaczył - "jeżeli nie jest obarczona warunkiem zrzeczenia się wszystkich roszczeń, także tych niematerialnych" wobec kancelarii komorniczej. Zdaniem Obary w sprawie, oprócz działań asesora, istotne jest także wyjaśnienie kwestii nadzoru komornika Jarosława K.

Zobacz: Komornik odpowie za zajęcie ciągnika
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (966)