Trwa ładowanie...
d34u6cr

ASEAN za współpracą w zwalczaniu terroryzmu

(AFP)
Przywódcy Azji Południowo-Wschodniej opowiedzieli się za ściślejszą współpracą w zwalczaniu terroryzmu. Szczyt ASEAN odrzucił także wniosek Malezji, aby ugrupowanie wezwało USA do zaprzestania bombardowań Afganistanu.

Share
d34u6cr

Zgromadzeni w stolicy Brunei liderzy Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej wyraźnie potępili ataki terrorystyczne w USA z 11 września, które określili jako atak przeciwko ludzkości i akt agresji przeciwko nam wszystkim.

Przygotowywana deklaracja pomija propozycję Malezji, która od początku amerykańskiej akcji militarnej wzywa do jej przerwania. Rząd Malezji podkreśla, że w trakcie bombardowań giną niewinni ludzie, a ataki wyrządzają niewielkie szkody reżimowi talibów, oskarżanemu o wspieranie i ukrywanie Osamy bin Ladena.

W skład ASEAN wchodzą m.in. Tajlandia z przewagą ludności wyznającej buddyzm, Wietnam, gdzie wciąż rządzi partia komunistyczna oraz Indonezja, która jest największym muzułmańskim krajem świata.

Indonezja, podobnie jak Malezja, sprzeciwia się bombardowaniom amerykańskim w Afganistanie, ale nie forsowała swojego stanowiska na forum ASEAN.

Członkami ASEAN jest 10 państw regionu: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Myanmar (dawna Birma), Singapur, Tajlandia i Wietnam.

W poniedziałek członkowie ASEAN przyjęli deklarację dotyczącą zwalczania HIV i AIDS. Porozumienie zobowiązuje ich do konsultowania się w tej kwestii z organizacjami pozarządowymi oraz do dążenia do redukcji cen leków.

W regionie z wirusem HIV żyje obecnie ok. 1,6 mln osób. (jask)

d34u6cr

Podziel się opinią

Share
d34u6cr
d34u6cr
Więcej tematów