Trwa ładowanie...

Arsenij Jaceniuk: wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w Kijowie, że jego kraj w najbliższym czasie nie będzie mógł stać się członkiem NATO. Jednocześnie uznał, że tylko Sojusz Północnoatlantycki może ochronić jego kraj przed zagrożeniami. Jaceniuk zaznaczył także, że ostatecznym celem Władimira Putina jest cała Ukraina.

Share
Arsenij Jaceniuk: wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina
Źródło: AFP, fot: Andrew Kravchenko
d2eqpt8

- Tylko NATO może ochronić Ukrainę. W najbliższym czasie NATO nie jest gotowe do przyjęcia nas, ale jak pisze Biblia - jeżeli pukasz do drzwi - zostaną ci otworzone. - Dlatego postanowiliśmy pukać - powiedział Jaceniuk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z europejskimi i ukraińskimi politykami i przedstawicielami biznesu.

Szef ukraińskiego rządu dodał, że celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy jako niepodległego państwa i odbudowa Związku Radzieckiego.

- Wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina - jemu nie wystarczy Donieck i Ługańsk, on chce Ukrainy jako całości. On nie może znieść myśli, że Ukraina stanie się częścią dużego europejskiego państwa, chce odbudować Związek Radziecki - powiedział szef ukraińskiego rządu tłumacząc, że pierwszym krokiem do tego było zajęcie Krymu, a następnym stworzenie zamrożonego konfliktu w Donbasie.

d2eqpt8

- Nadal jesteśmy w czasie wojny, a głównym agresorem jest Rosja. Putin chce kolejnego zamrożonego konfliktu (na wschodzie Ukrainy) - ocenił Jaceniuk.

Szef ukraińskiego rządu pochwalił nowe sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. W jego ocenie będą stanowiły duże zagrożenie dla rosyjskiej gospodarki.

Nowe sankcje unijne zakładają m.in. ograniczenie dostępu do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym oraz wprowadzenie restrykcji wizowych i finansowych wobec kolejnych 24 osób. USA także ogłosiły w piątek nowe sankcje wobec Rosji, wymierzone w jej banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy.

Na wschodzie Ukrainy nadal trwa rozejm, ogłoszony 5 września między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. W ramach porozumienia o zawieszeniu broni przeprowadzono w piątek wymianę jeńców.

d2eqpt8

Podziel się opinią

Share
d2eqpt8
d2eqpt8
Więcej tematów