Trwa ładowanie...

Armia USA przerzuca do Polski śmigłowce bojowe

Do portów w Belgii dotarły pierwsze ze śmigłowców bojowych, które w ramach operacji Atlantic Resolve przerzuca do Europy armia USA. Część maszyn trafi do Polski, prawdopodobnie do bazy w Powidzu.

Share
Armia USA przerzuca do Polski śmigłowce bojowe
Źródło: US Army
d2ozk9l

Łącznie do państw Europy Wschodniej Amerykanie skierowali niemal setkę śmigłowców. Wojska lądowe na kontynencie wspierać ma m.in. 50 Black Hawków (także w wersji do ewakuacji medycznej), 24 Apache oraz 12 CH-47 Chinook.

Załogi śmigłowców mają być gotowe do wykonywania jeszcze w tym miesiącu - m.in. w Polsce, Rumunii i na Łotwie. Łącznie kontyngnet liczy ponad 2,2 tys. żołnierzy.

Misja tej grupy potrwa do listopada. Wtedy zastąpi ją kolejna w rotacji obsada z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej.

d2ozk9l

Odpowiedź na agresywne działania Rosji

Operacja Atlantic Resolve jest działaniem wojsk amerykańskich, które ma pokazać zaangażowanie Waszyngtonu we wspólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO. Została ona rozpoczęta w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję oraz wspieranie separatystów na Ukrainie.

W ramach operacji oddziały amerykańskie zostały przerzucone do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie prowadzane są wspólne ćwiczenia. Na te działania NATO ostro reaguje Rosja, nazywając je prowokacją.

d2ozk9l

Podziel się opinią

Share
d2ozk9l
d2ozk9l
Więcej tematów