Armenia odrzuca propozycję Putina. "Nóż w plecy"
Władze Armenii poinformowały Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), że uważają za niewskazane prowadzenie w kraju ćwiczeń wojskowych sojuszu obronnego państw byłego ZSRR - podał niezależny rosyjski portal Meduza.
Portal powołał się na wypowiedzi premiera Armenii Nikola Paszyniana. - Minister obrony Armenii poinformował już pisemnie kolegów z ODKB, że w obecnej sytuacji uważamy za niewskazane przeprowadzanie w Armenii ćwiczeń ODKB. Ćwiczenia, przynajmniej w tym roku, nie będą się odbywać w Armenii - powiedział Paszynian.
Paszynian odmówił podpisania deklaracji
Szef rządu nie wyjaśnił, co oznacza "obecna sytuacja". Wcześniej w styczniu ministerstwo obrony Rosji podało, że wojska rosyjskie wezmą udział w ćwiczeniach ODKB Niezłomne Braterstwo na terytorium Armenii. W skład ODKB, powołanego w 1994 roku sojuszu obronnego, wchodzą: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.
Zobacz też: Kuriozalne wyposażenie Rosjan. Nagranie z frontu ośmiesza armię Putina
We wrześniu 2022 roku doszło do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Po dwóch dniach walki zakończyły się zawieszeniem broni, porozumienie podpisane zostało pod egidą Rosji. Również w tym czasie Armenia ogłosiła, powołując się na konflikt z Azerbejdżanem, że nie przeprowadzi manewrów ODKB.
Ponadto Paszynian w listopadzie 2022 roku odmówił podpisania deklaracji końcowej szczytu ODKB, twierdząc, że w dokumencie pominięto ocenę polityczną działań Azerbejdżanu.
Sojusznicy nie popierają Putina
Napięcia wokół Górskiego Karabachu ponownie wzrosły, gdy zablokowany został w grudniu 2022 roku tzw. korytarz laczyński - jedyna droga łącząca Górski Karabach z Armenią.
Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że drogę blokują aktywiści ekologiczni, protestujący przeciwko nielegalnemu - zdaniem Baku - wydobyciu bogactw naturalnych w Górskim Karabachu. Paszynian oskarżył rosyjskie siły rozjemcze o niewykonywanie swych zadań. Zgodnie z porozumieniami z 2020 roku siły te powinny zapewniać bezpieczeństwo korytarza laczyńskiego.
Wcześniej odmawiał Kirgistan
W przeszłości spośród krajów ODKB wspólne manewry odwoływał także Kirgistan. Kraj ten anulował ćwiczenia Niezłomne Bractwo zapowiadane na 10-14 października 2022 roku.
Odwołanie ćwiczeń zbiegło się z trwającą inwazją rosyjską na Ukrainę, od której dystansuje się większość poradzieckich sojuszników Rosji, prócz Białorusi.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski