Armagedon w górach. Wiatr ponad 130 km/h
Oblodzenia, mgła i zagrożenie lawinowe - ratownicy górscy ostrzegają przed utrudnieniami na szlakach. - Turyści, którzy wybiorą się w góry, muszą być odpowiednio przygotowani - apeluje pogotowie ratunkowe.
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) ostrzegają przed wyprawą w góry. Podkreślają, że obecnie szlaki są oblodzone i pojawiła się mgła utrudniająca widoczność. Dodatkowo, w Beskidach i Karkonoszach obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia.
W sobotę w wyższych partiach Karkonoszy temperatura w ciągu dnia waha się od -8 stopni Celsjusza do -2 stopni Celsjusza.
Wieje bardzo silny północno-zachodni wiatr, który w porywach może osiągać prędkości 100 km/h. Na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, pokrywa śnieżna wynosi 160 cm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Utrudnienia w Beskidach
"Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach są trudne. Może być na nich ślisko. W sobotę rano temperatura na wysokości 1200-1300 m n.p.m. wynosiła -5 stopni. Tam spadło w nocy 5-10 cm śniegu. W dolinach termometry wskazywały około 0 stopni. Zachmurzenie było pełne. Wieje dość silny wiatr" - informują beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.
Zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr nawet 130 km/h
Z powodu silnego wiatru nieczynny jest do odwołania odcinek kolei linowej z Jaworzyny na Skrzyczne. Zamknięta do odwołania jest również Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę.
Natomiast na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono umiarkowane i występuje głównie na bardzo stromych stokach w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu.
Synoptycy z IMGW ostrzegli przed możliwymi w sobotę opadami śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy to 10-15 cm, a lokalnie do 20 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do nocy.
Niebezpiecznie jest również w Sudetach.
"Wysoko w Sudetach porywy wiatru początkowo do 130 km/h, słabnące do 90 km/h, w Tatrach do 100 km/h, w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne" - czytamy w ostrzeżeniach IMGW.
Należy się odpowiednio przygotować
Turyści, którzy wybiorą się w góry, muszą być odpowiednio przygotowani. Należy się ciepło ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok należy zabrać latarkę.
W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300.
Źródło: PAP