Arktyka skrywała tajną niemiecką bazę z czasów II wojny światowej
• Rosyjscy naukowcy odkryli w Arktyce niemiecką bazę
• W czasie II wojny światowej służyła do opracowywania prognoz pogody
• Przypuszcza się, że niemiecka baza w Arktyce służyła też innym celom
• Baza zachowała się w dobrym stanie
24.10.2016 | aktual.: 15.11.2016 14:02
W czasie badań na Wyspie Aleksandry na Morzu Barentsa naukowcy zauważyli bunkry z czasów II wojny światowej. Jak podaje "The Independent", bazę zbudowali Niemcy w 1942 roku, rok po ataku na ZSRR.
##Arktyka była strategicznym obszarem w czasie wojny
Baza w Arktyce znajduje się 1000 km od bieguna północnego, a w czasie wojny służyła do opracowywania prognoz pogody na potrzeby marynarki wojennej i wojsk lądowych. Ale baza miała też inne przeznaczenie, ponieważ Niemcy nazywali ją „Schatzgraber”, czyli Poszukiwacz Skarbów.
Według brytyjskich mediów nazwa sugeruje, że niemiecka baza w Arktyce miała służyć od poszukiwania artefaktów dawnych cywilizacji, mających dać początek narodu niemieckiego.
Zamiast skarbów niemiecka baza skrywała 500 przedmiotów, w tym dokumenty z czasów II wojny światowej. Dzięki niskiej temperaturze wszystko zachowało się w dobrym stanie, mimo że Niemcy opuszczali wyspę w pośpiechu. W 1944 roku baza w Arktyce została ewakuowana po tym jak jej pracownicy zatruli się mięsem niedźwiedzia polarnego.
##Rosyjska Arktyka
Dzisiaj Wyspa Aleksandry nadal jest bardzo strategicznym punktem w Arktyce. Po latach sporów o przynależność wyspy, stała się ona częścią Federacji Rosyjskiej. I jak spekuluje „The Independent” Rosjanie odkryli tajną niemiecką bazę w Arktyce, bo sami planują założyć tam własną placówkę badawczą. Rosja od kilku lat przeprowadza badania w Arktyce, aby udowodnić przynależność spornych obszarów do Federacji Rosyjskiej.