ycipk-2t5u4b

Arktyka skrywała tajną niemiecką bazę z czasów II wojny światowej

• Rosyjscy naukowcy odkryli w Arktyce niemiecką bazę
• W czasie II wojny światowej służyła do opracowywania prognoz pogody
• Przypuszcza się, że niemiecka baza w Arktyce służyła też innym celom
• Baza zachowała się w dobrym stanie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arktyka skrywała tajną niemiecką bazę z czasów II wojny światowej
(PAP)
ycipk-2t5u4b

W czasie badań na Wyspie Aleksandry na Morzu Barentsa naukowcy zauważyli bunkry z czasów II wojny światowej. Jak podaje "The Independent", bazę zbudowali Niemcy w 1942 roku, rok po ataku na ZSRR.

Arktyka była strategicznym obszarem w czasie wojny

Baza w Arktyce znajduje się 1000 km od bieguna północnego, a w czasie wojny służyła do opracowywania prognoz pogody na potrzeby marynarki wojennej i wojsk lądowych. Ale baza miała też inne przeznaczenie, ponieważ Niemcy nazywali ją „Schatzgraber”, czyli Poszukiwacz Skarbów.

Według brytyjskich mediów nazwa sugeruje, że niemiecka baza w Arktyce miała służyć od poszukiwania artefaktów dawnych cywilizacji, mających dać początek narodu niemieckiego.

Zamiast skarbów niemiecka baza skrywała 500 przedmiotów, w tym dokumenty z czasów II wojny światowej. Dzięki niskiej temperaturze wszystko zachowało się w dobrym stanie, mimo że Niemcy opuszczali wyspę w pośpiechu. W 1944 roku baza w Arktyce została ewakuowana po tym jak jej pracownicy zatruli się mięsem niedźwiedzia polarnego.

Rosyjska Arktyka

Dzisiaj Wyspa Aleksandry nadal jest bardzo strategicznym punktem w Arktyce. Po latach sporów o przynależność wyspy, stała się ona częścią Federacji Rosyjskiej. I jak spekuluje „The Independent” Rosjanie odkryli tajną niemiecką bazę w Arktyce, bo sami planują założyć tam własną placówkę badawczą. Rosja od kilku lat przeprowadza badania w Arktyce, aby udowodnić przynależność spornych obszarów do Federacji Rosyjskiej.

ycipk-2t5u4b
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2t5u4b

ycipk-2t5u4b
ycipk-2t5u4b