Argentyna: znaleziono tajne akta z czasów wojskowej dyktatury
Resort obrony Argentyny poinformował o znalezieniu tajnych akt junty wojskowej, która sprawowała rządy w tym kraju na przełomie lat 70. i 80. Zawierają one m.in. "czarne listy" osób postrzeganych przez władze jako zagrożenie dla państwa.
Sześć teczek zawiera łącznie 280 dokumentów z okresu tzw. brudnej wojny, czyli rządów wojskowych zapoczątkowanych przewrotem z 24 marca 1976 roku i zakończonych przejęciem władzy przez demokratycznie wybrany rząd Raula Anfosina 10 grudnia 1983 roku.
Wśród dokumentów znaleziono m.in. liczne "czarne listy" zawierające nazwiska ponad 300 osób uznanych za wrogów reżimu, przede wszystkim intelektualistów i artystów, pogrupowanych według "stopnia zagrożenia".
Za osoby niebezpieczne dla państwa wojskowe władze uznawały m.in. piosenkarkę Mercedes Sosę, muzyka Osvaldo Pugliese'a, aktorkę Normę Aleandro, pisarza Julio Cortazara i autorkę książek dla dzieci Marię Elenę Walsh.
Junta z generałem Jorge Videlą na czele doszła do władzy w wyniku puczu z 24 marca 1976 roku, podczas którego obalona została prezydent Isabel Peron. Rządy wojskowych charakteryzował terror - komunistyczni przeciwnicy junty byli aresztowani i wysyłani do ośrodków tortur. Wiele dzieci, urodzonych w więzieniach przez zabijane następnie dysydentki, było przekazywanych na wychowanie funkcjonariuszom reżimu. Częstą praktyką było wyrzucanie dysydentów z samolotów do La Platy i Atlantyku.